İstanbul’a Belgesel Yağmuru

Etkinlikler
Avrasya Sanat Kolektifi tarafından ilk kez geçen yıl düzenlenen İstanbul Belgesel Günleri’nin gösterimleri, Goethe-Institut İstanbul, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Konsolosluğu-Union Church o...
EMOJİLE

Avrasya Sanat Kolektifi tarafından ilk kez geçen yıl düzenlenen İstanbul Belgesel Günleri’nin gösterimleri, Goethe-Institut İstanbul, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Konsolosluğu-Union Church of İstanbul ve Pera Müzesi Sineması’nda gerçekleştirilecek. Son bir yılda dünya festivallerinde büyük başarı elde eden filmleri ve pek çok belgesel yönetmenini İstanbul’da buluşturmaya hazırlanan etkinlikteki filmler, talep üzerine bu yıl başka kentleri de dolaşacak.

Bu yılki odak noktasını Finlandiya ve Kuzey Avrupa ülkelerinin oluşturacağı etkinlik programında, belgesel alanında harikalar yaratan Fin sinemasının en başarılı örneklerinden geniş bir seçki yer alacak. Seçkide son dönem örneklerinin yanı sıra ülke sinemasının yakın tarihinden "Melankoli’nin Üç Odası", "Zarif Kıvrımlar", "Devrim" gibi klasikleşmiş yapıtlar da gösterilecek.

Finlandiya’nın ünlü belgesel yapımcısı, Fin devlet televizyonu YLE’nin belgesel bölümü yöneticisi Iikka Vehkalahti,7 Haziranda Pera Müzesi Sinema Salonunda sinema dersi verecek. Vehkalahti, çeşitli Afrika ülkeleri ve Hindistan’da yürüttüğü belgesel projeleriyle ilgili deneyimlerini aktaracak, üretilen filmlerden örnekler gösterecek. YLE’nin, Vehkalahti danışmanlığında dünyanın çeşitli ülkelerinde yapımına katkıda bulunduğu belgesellerden geniş bir seçki de etkinlik kapsamında seyirciyle buluşacak. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme