İstanbul Vedaya Hazırlanıyor

Etkinlikler
İstanbul Avrupa Kültür Başkenti unvanına veda ederken 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç bir yılı “Üç yılda 320 milyon TL bütçemiz vardı. Bu İstanbul için, k...
EMOJİLE

İstanbul Avrupa Kültür Başkenti unvanına veda ederken 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç bir yılı “Üç yılda 320 milyon TL bütçemiz vardı. Bu İstanbul için, küçük değil ama mütevazı bir bütçedir. Ancak naif bir kadın İstanbul’u hoyrat kullandık” sözleriyle değerlendirdi.

İstanbul, Kültür Başkenti olduğu 2010 yılına ve kültür başkentliğine veda ederken, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç geçen bir yılı değerlendirdi:

■ 2010 yılında 580 projeye imza atmış bir ajans var. Bence bu, önemli bir başarı. Mutlaka daha iyisi olabilirdi ama genel resme baktığımız zaman kabul edilebilir bir başarıyla tamamladık.

■ Kentsel dönüşüm anlamında bir takım çalışmalar, restorasyonlar yaptık. Topkapı’da 12, Ayasofya’da 6 sur içinde 40’ın üzerinde projemiz var. Restorasyon anlamında. Sultanahmet Meydanı’nın düzenlemesinden, Arap Camii, Kılıç Ali Paşa Camii gibi birçok yere, Şişli’deki tarihi kaymakamlık binası dahil restorasyon yaptık. Onun dışında Çatalca’da Mübadele Müzesi açıldı, Adalarda Adalar Müzesi açıldı. TÜRVAK ile beraber Sinema Müzesi’ni Beyoğlu’nda iyi bir binaya taşıyoruz.

■ İnsanlar araştırmaya gerek görmeden ajans bütçesiyle ilgili çok rahatlıkla gerekli bilgi sahibi olmadan fikir beyan ettiler. Biz 2008-2009 ve 2010 Kasım ayına kadar olmak üzere toplam 320 milyon lira bütçe kullandık. Dolayısıyla böyle birtakım siyasi partilerin temsilcileri de olmak üzere, birtakım kişiler milyar liralardan bahsettiler. Halbuki başladığından bu yana 320 milyon TL harcadık. Kasım 2010 itibarıyla rakamları size veriyorum. Bu rakam aralık sonunda, son iki aydaki önümüzdeki altı ay içindeki restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla tahminen 400 milyon civarında olacak.

■ Bizim kaynağımız tamamıyla kamudan geliyor. Diğer başkentler Avrupa Birliği’nden önemli bir miktarda katkı alıyorlar. Biz AB’nin dışında olduğumuz için AB’den sembolik bir katkı var. Sadece kültür başkenti unvanınız kesinleştiği zaman bütün kültür başkentlerine verilen 1.5 milyon Euro’luk Mercury Ödülü var. Bütün para budur bizim AB’den aldığımız. İstanbul için kullandığımız küçük değil ama mütevazi bir bütçe.

■ Biz bazı şeyleri abartmayı çok seviyoruz. Haydarpaşa’nın çatısının 3’te 1’i yandı. Haydarpaşa Garı yanmadı, bina yanmadı, çatının sadece ön tarafa bakan cephesi yandı, yan tarafları duruyor. Neticede dünyanın her tarafında yangınlar çıkabiliyor. Keşke çıkmasaydı, çıkmaması için bütün önlemler alınsaydı. Ama bu kadar abartacak bir şey yok.

■ Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) kullanılamaması sadece 2010 Kültür Başkentliği süreci için değil, İstanbul için tümüyle bir kayıptır. İstanbul’a opera için bale için sadece AKM’de yeterli değildir. İstanbul gibi büyük bir şehrin büyük kültür merkezlerine ihtiyacı var. AKM’nin yapılamaması tabiî ki başlı başına bir sorundur. Engel çıkaranlar, bunun vebalini sonsuza kadar taşıyacaklar.

■ Biz İstanbul’u naif bir kadın gibi görmeliyiz. Ne yazık ki İstanbul’u çok hor kullandık, yıprattık. İstanbul’a daha çok özen göstermemiz gerekiyor, onu naif bir kadın gibi görerek.

PINAR TARCAN / AHT

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme