İstanbul Toronto’ya Konuk Oluyor

Etkinlikler
Bu yıl 9-19 Eylül tarihleri arasında 35. kez düzenlenecek Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Kentten Kente (City to City) bölümü konuğu İstanbul. Festivalin bu bölümünde Türkiye’den s...
EMOJİLE

Bu yıl 9-19 Eylül tarihleri arasında 35. kez düzenlenecek Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Kentten Kente (City to City) bölümü konuğu İstanbul.

Festivalin bu bölümünde Türkiye’den seçtiği İstanbul vurgusu kuvvetli on film yer alıyor. Kanadalılara İstanbul’u anlatacak olan filmler şöyle: 11’e 10 Kala (Pelin Esmer), 12 Eylül (Özlem Sulak), 40 (Emre Şahin), C-Blok (Zeki Demirkubuz), Çoğunluk (Seren Yüce), Saç (Tayfun Pirselimoğlu), Tabutta Rövaşata (Derviş Zaim) ve Uzak (Nuri Bilge Ceylan). Programa ayrıca İstanbullu kısa filmler de eşlik edecek.

Geçtiğimiz yıl Bursa İpekyolu Film Festivali’nde en iyi film, senaryo ve oyuncu ödülü alan Bahtı Kara da Toronto’nun İstanbul seçkisinde yer alacak. Theron Patterson’ın yazıp yönettiği film, Şişli ve Kağıthane’de yapılan çekimleriyle alışılmışın dışında bir İstanbul manzarası sunuyordu izleyiciye. Yönetmenin ilk uzun metraj çalışması olan yapımın, Boğaz’ın veya Beyoğlu’nun kadraja girmediği bir İstanbul filmi olmasına, festival programcıları da kayıtsız kalamamış.

Bir ergenin annesinin ölümünden sonra bunalıma giren babasıyla olan sorunlu ilişkisini anlatan filmde Reha Özcan, Yeşim Ceren Bozoğlu, Haktan Pak, Kamer Çelenk ve Tolga Sarıtaş rol alıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme