İstanbul İçin Büyük Gün!

Etkinlikler
7 ayrı yerde kutlamalar yapılacak. Açılış nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, bazı yollar trafiğe kapalı olacak. Akşam gazetesinin haberine göre, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi...
EMOJİLE

7 ayrı yerde kutlamalar yapılacak. Açılış nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, bazı yollar trafiğe kapalı olacak.

Akşam gazetesinin haberine göre, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılışı bugün yapılıyor. Açılış, saat 17.30’da Haliç Kongre Merkezi’ndeki etkinlikler ile başlayacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın himayesindeki etkinliklere Avrupa’dan üst düzey diplomatlar, siyaset, iş ve kültür-sanat dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan 5 bin davetli katılacak. Saat 17.30’da verilecek kokteylin ardından 18.30’da açılış konuşmaları yapılacak.

İSTANBUL BÜYÜSÜ

Daha sonra saat 19.00’da Yekta Kara’nın sanat yönetmeni olduğu, 303 sanatçının rol aldığı Türkiye’nin en büyük sahne gösterisi ‘İstanbul Büyüsü’ sahnelenecek. Sahne arkasındakiler ile birlikte 450 kişinin görev aldığı ‘İstanbul Büyüsü’ 24 parçadan oluşuyor. Kesintisiz 65 dakika sürecek gösteride İstanbul, müzik, dans, şiir, ses ve görüntüler ile anlatılacak. Sultan Abdülaziz, Mozart, Ahmet Adnan Saygun, Münir Nurettin Selçuk, Orhan Veli’ye ait parçaların yorumlanacağı gösteride, müzikleri İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası çalacak. Yeniden aranje edilen İstanbul şarkılarını ve şiirleri Aynur, Bekir Ünlüataer, Cüneyt Türel, Dilek Türkan, Fatih Erkoç, Kevork Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertab Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay seslendirecek. 25 metrekarelik ekranda sahnedeki performansı bütünleyecek klipler de gösterilecek. Bu gösteri için kongre merkezinin sahnesi eklemeler yapılarak 600 metrekareye çıkarıldı.

FESTİVAL HAVASINDA

Gösterinin son bulmasının ardından protokol ve davetliler, Haliç Kongre Merkezi‘nin önündeki iskeleye çıkacak ve saat 20.10’da 2010’un açılışını festivale dönüştürecek havai fişek gösterileri başlatılacak. Gösterilerde, enerji ve ateşi temsil eden gaz, hava ve su kullanılacak. Saat 20.30’a kadar sürecek havai fişek ve ışık gösterileri için Haliç Camialtı Tersanesi‘nde 3 bin metrekarelik özel bir alan oluşturuldu. Bir kilometre boyunca eşsiz güzellikte bir gösteriye sahne olacak Haliç’te, gökyüzünde 80 metreye 15 metre ebatındaki özel 2010 logosu da oluşturulacak. Group F’nin hazırladığı ve Christoph Berthonneau’nun koreografisini yaptığı gösterilerde 200 kişilik bir ekip görev alacak. Haliç’teki havai fişek ve ışık gösterileri dev ekranlara yansıtılarak etkinliklerin düzenlendiği diğer meydanlardan da izlenebilecek.

BİNLERCE GÖREVLİ

7 farklı yerdeki etkinliklerde toplam 500 sanatçı sahneye çıkacak, 900 teknik eleman, 1550 organizasyon elemanı, 3 bin 500 polis ve özel güvenlik görevlisi ile 100 yönetmen ve 750 koordinasyon elemanından oluşan 7 bin 200 kişi görev alacak.

Taksim’de Tarkan’lı gece

8.5 mİlyon TL’lık bütçe ayrılan açılış etkinlikleri kapsamında Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Bağcılar ve Beylikdüzü meydanlarında da konser, DJ performansı, dans ve müzik gösterileri yapılacak. Taksim’de Ateş Tiyatrosu ve Tarkan konseri; Kadıköy’de Balon Tiyatrosu ile Mor ve Ötesi konseri olacak. Beylikdüzü’nde Nil Karaibrahimgil, Sultanahmet’te Mercan Dede, Pendik’te Kıraç ve Bağcılar’da ise Zara sahne alacak.

CHP’DEN SUÇ DUYURUSU

CHP Milletvekili Çetin Soysal ve CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılış programındaki bazı projelerin yüklü miktarda para harcanarak gerçekleştirildiği iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soysal, projelerin daha uygun fiyatlara yapılabileceğini iddia ederek ‘Tarihimize, kültürümüze sahip çıkılması gerekirken, sahip çıkmadıkları halde bu tür bir etkinliğe kalkışıyorlar. Biz bunun takipçisi olacağız’ dedi.

TRAFİĞE ÇIKACAKLAR, DİKKAT!

CumhurbaŞkanI Gül ile Başbakan Erdoğan başta olmak üzere devlet erkanının katılacağı törenler için bölgede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. İstanbul Emniyeti, tören için alarma geçti. Hem Haliç Kongre Merkezi’nin çevresinde, hem de gösterilerin yapılacağı diğer ilçelerde binlerce polis görev yapacak. Konserlerin ve ışık gösterilerinin yapılacağı Taksim, Kadıköy, Bağcılar, Beylikdüzü ve Pendik’te de Güven Timleri işbaşında olacak. Gösterilerin düzenlendiği bölgelerde yollar da kapatılacak. Etkinlikler sırasında bazı yollar trafiğe kapatılacak. Taksim’de 16.00-22.30 arası, Taksim Meydanı ve bağlantı yollarında trafik akışı kontrollü sağlanacak ve zaman zaman yollar araç trafiğine kapatılacak. Kadıköy’de Gazanfer Özcan benzin istasyonundan itibaren otoparka doğru olan Albay Faik Sözener Caddesi trafiğe kapalı. Pendik’te Yalova iskelesinin karşısındaki Güldeste Caddesi’nde araç geçişine izin verilmeyecek.

Bağcılar’da 17.00-22.30 saatleri arasında şu yollar trafiğe kapalı: Ahmet Yesevi Cad., Esenler Caddesi’nden meydana giden yol, Bağcılar Meydanı’ndan Bakırköy’e dönen yol, Birlik Caddesi’nden meydana giden yol, Bakırköy Caddesi’nden Bağcılar’a gidiş.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme