İstanbul Hala ‘Kültür Mirası’

Etkinlikler
UNESCO‘nun ‘tehlike altındaki dünya mirası’ listesine düşmesinden korkulan İstanbul, küme düşmedi ve ‘dünya kültür mirası’ listesinde kaldı. Birleşmiş Milletler (BM) Bili...
EMOJİLE

UNESCO‘nun ‘tehlike altındaki dünya mirası’ listesine düşmesinden korkulan İstanbul, küme düşmedi ve ‘dünya kültür mirası’ listesinde kaldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim Kültür ve Eğitimi Örgütü (UNESCO), Dünya Kültür Mirası listesinde ‘tehlike altında’ olarak belirlediği kısmı gözden geçirdi. Brezilya’da toplanan Dünya Mirası Komitesi, dün İstanbul’un tarihi alanlarının tehlike altında olduğu yönündeki talepleri oybirliğiyle reddetti. Oturumda, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde kayıtlı olan İstanbul’un dört tarihi alanındaki sorunlar ve ilerlemeler tartışıldı. Toplantıya katılan Türk Heyeti Komite üyelerine bir sunuş yaparak soruları cevaplandırdı. Tartışmalar sonucunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin son dönemdeki olumlu adımları ve yaklaşımları ile gösterdiği somut çabalar dikkate alındı ve İstanbul’un Dünya Mirası Listesinden çıkartılarak Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesine alınması yönündeki talepler oybirliğiyle reddedildi. UNESCO, Türkiye’den önümüzdeki dönem içinde bazı hususları sonuçlandırması talep edildi. Bunların başında Haliç Metro Geçişi Köprü Projesinin başta Süleymaniye Camii olmak üzere İstanbul’un tarihi yarımadasının görüntüsünü zedeleyip zedelemeyeceğinin tespiti için bağımsız bir etki değerlendirmesi yaptırılması talebi geliyor. Bunun yanı sıra, İstanbul’un tarihi alanlarının bütünsel biçimde korunması için hazırlanmakta olan Yönetim Planının bir an önce bitirilmesi, büyük ölçekli altyapı projeleri uygulanmadan önce kültür mirası üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi, Osmanlı ahşap evlerinin bütünsel bir plan içinde korunması gibi hususlar yer alıyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme