İşsizlik Öğretmenleri de Vurdu

Etkinlikler
Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş, işsiz veya güvencesiz işlerde çalışan öğretmenlerin yaşadıkları sorunların, ”...
EMOJİLE

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Gümüş, işsiz veya güvencesiz işlerde çalışan öğretmenlerin yaşadıkları sorunların, ”sosyal ilişkilerinde ve ruh sağlıklarında bozulmalara neden olduğunu” söyledi.

Prof. Dr. Gümüş, yaptığı açıklamada, araştırma görevlisi İhsan Çetin‘in koordinasyonunda öğrencilerinin 2007-2008 yıllarında 284 eğitim fakültesi mezunu ile yaptığı araştırmanın, işsizliğin sosyal ilişkiler üzerindeki etkisi ortaya koyduğunu söyledi.

Prof. Dr. Gümüş, işsiz öğretmenlerin yüzde 39,5’nun babayla yüzde 43,1’inin anneyle kavgalı ve olumsuz tartışma durumu yaşadığını bildirerek, ”Bu oranın iş aramayan öğretmenler arasında babayla yüzde 22,3, anneyle yüzde 22,2 seviyesinde olduğu ortaya çıktı” dedi.

 Ücretli çalışan öğretmenlerin yüzde 26,9’unun babayla yüzde 29,6’sının anneyle tartıştığını ifade eden Prof. Dr. Gümüş, ”Bu oran, özel serbest öğretmenler arasında babayla yüzde 31,2, anneyle yüzde 41,2, dershane öğretmenlerinde babayla yüzde 27, anneyle yüzde 32,8, sözleşmeli öğretmenlerde babayla yüzde 30,7, anneyle yüzde 23,1 civarında” diye konuştu.

”RUH SAĞLIKLARI BOZULUYOR”

Prof. Dr. Gümüş, araştırmanın, işsiz öğretmenlerde anne-babayla kavga etme ve olumsuz tartışmalar yaşamasının diğerlerine göre daha fazla olduğunu gözler önüne serdiğini belirterek, şöyle devam etti:

”İşsiz veya güvencesiz işlerde çalışan öğretmenlerin yaşadıkları sorunlar giderek daha da artıyor. Bu zaman kullanımında sıkıntı yaşanmasının yanında sosyal ilişkilerde ve ruh sağlıklarında bozulmalara neden oluyor.

İşsiz öğretmenler, özel yaşamlarını kurmakta büyük sıkıntıya düşüyorlar. Ümit ve beklentileri azaldıkça, verimli olma ve iş yapma motifleri de düşüyor.

İnsan olmanın en önemli boyutlarından birinin sosyallik olduğu düşünülürse bu açıdan saygınlık görmemeleri özgüvenlerinin düşmesine yol açacak, bu durum diğer toplumsal ilişkilere ve dayanışmalara da olumsuz şekilde yansıyacaktır. Öğretmenlerin işsizliği sadece bu kesimin değil herkesin ortak sorunudur.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme