İslam dünyasının gençleri buluşuyor

Etkinlikler
İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB)’nin senede iki kere düzenlediği UluslararasıGençlik Buluşmaları’nın (UGB) on...
EMOJİLE

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB)’nin senede iki kere düzenlediği UluslararasıGençlik Buluşmaları’nın (UGB) onuncusu bu sene Arnavutluk’un başkenti Tiran’da yapılacak.  İDSBGenel Sekreteri  Av.Ali Kurt’un  yaptığı açıklamaya göre bu sene program 20-26 Eylül tarihleri arasındagerçekleşecek programa  50 ülkeden 200’ü aşkın 18-28 yaş arası genç ve seçkin katılımcı iştirakedecek.

Ortadoğu, Güney Asya, Avrupa, Afrika, Amerika ve Orta Asya bölgelerinde yaşayan ve kendi ülkelerindekisivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev alan gençler 7 gün boyunca Tiran’da devam edecek programa katılacaklar. 21 Eylülgünü Tiran’da yapılacak açılışa siyaset, akademi ve bürokrasi dünyasından önemli isimlerin katılması bekleniyor. 

Buluşma kapsamında İDSB Genel Koordinatörü Cihangir İşbilir R4BIA Platformu hakkında genç katılımcıları bilgilendirecek ve kısa sürede dünya ölçeğinde bir sosyal fenomene dönüşen R4BIA ruhunun devamlı yaşatılması için ümmet gençliğinden destek isteyecek. Ayrıca  İstanbul Milletvekili Metin Külünk ve Gaziantep Milletvekili Ali Şahin de konuşmalarıyla açılış gecesine eşlik edecekler ve İslam Dünyası gençliğine seslenecekler.

Hazırlıkları aylar öncesinden başlayan 10. UGB hakkında konuşan Genç İDSB Başkanı Cihad Terzioğlu “İslam kardeşliğini pekiştirmek, ittihad-ı İslam’ı kurmak için kuşatıcı ve gerçekçi bir dilin yeniden üretilmesi gerektiğine inanan, birikimiyle dünyaya örnek olacak, yolu uzun, geleceği aydınlık bir gençlik inşaasını amaçlamaktayız” diyerek Balkanlar’ın sorunlarına ışık tutacak akademik tebliğlerin sunulacağı Uluslararası Gençlik Buluşması’nın bu hedefi karşılama noktasındaki önemine dikkat çekti.

/

9.Uluslararası Gençlik Buluşması KKTC’de 50 ülkeden 250 gencin katılımı ile gerçekleştirilmişti.

İslam’ın en güzel yaşandığı coğrafyalardan biri olan Balkanlarda gerçekleşecek bu program vesilesiyle dünyanın farklı coğrafyalarından gelen Müslüman gençler Balkanlardaki Müslüman kardeşleri ile buluşma, hasbihal etme ve ümmetin sorunlarına çözüm için istişarelerde bulunma imkanını bulacaklar. 

Her UGB’de olduğu gibi 10. UGB’de de bir forum gerçekleştirilecek. Forumun üst başlığı ise “Balkanların Sorunları ve Çözüm Önerileri” olarak belirlendi. Tiran International Hotel’de üç gün boyunca devam edecek forumda Balkan ülkelerinden gelen Müslüman gençler kendi ülkelerindeki sorunları dile getirecek ve bu sayede seslerini diğer Müslüman kardeşlerine aracı olmadan aktarma fırsatını elde edecekler. Dünyanın dört bir yanından foruma iştirak edecek gençler ise ülkelerinin Balkanlar’a bakışını anlatan tebliğler sunacaklar. Fikir ve tecrübe paylaşımları neticesinde kısa ve uzun vadede sorunların çözümleri için neler yapılabileceği masaya yatırılacak. 3 gün sürecek forum programının son günü gündemdeki yerini koruyan Suriye ve Mısır’a ayrıldı.

Forumun ilk gününde Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan’dan gelen katılımcılar kendi ülkelerinde karşılaştıkları sorunları aktaran sunumlar yapacaklar. Bunlara ek olarak; İDSB Genel Koordinatörü ve Balkanlarla Sürekli İşbirliği ve Temas Projesi Yürütme Kurulu üyesi Cihangir İşbilir, Makedonya Tetova Devlet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kani Nesimi, Arnavutluk’un eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve Siyasetçi Abdi Baleta Balkanların mevcut durumu ve yüzleştiği problemlere ilişkin konuşmalarını gerçekleştirecekler. 

Forumun ikinci gününde Malezya’dan Rusya’ya, Yemen’den ABD’ye, Fas’tan Afganistan’a çok farklı coğrafyalardan gelen ve çok farklı akademik dallara mensup olan genç katılımcılar kendi ülkelerinin Balkan ülkeleri ile olan ilişkileri üzerine tebliğler sunacaklar. 

İlk iki günün sonunda tüm katılımcılar Balkanlar’ın ekonomi, siyaset, eğitim, din ve sosyal alanlardaki problemlerine dair görüşlerini paylaşacak ve İslam Dünyası’nın ortak bir akıl çevresinde hareket etmesini sağlayacak yol haritasını çıkarma gayretini gösterecekler. 

Forumun son gününde İslam Dünyasının kanayan yaraları olan Suriye ve Mısır konusunda detaylı bilgi paylaşımı ve analizlerin yer alacağı sunumlar gerçekleştirilecek. Bu bağlamda, Ortadoğu siyaseti üzerine araştırmalar yapan Abdulkadir Karakelle “Ortadoğu’yu nasıl okumalıyız?” başlıklı bir sunum gerçekleştirecek. Ardından İhvan Gençlik Kolları’nın Türkiye temsilcisi Ahmet Yusuf el-Turki’nin “Mısır’da neler oluyor?” başlığı altında Mısır’da yaşanan gelişmeleri değerlendirecek. Ahmet Büyükgümüş ise “Suriye’de Siyasal Dönüşüm” başlıklı sunumuyla forumun Ortadoğu bahsine noktayı koyacak. Timeturk Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek’in de bir konuşma yapacağı forum programının son günü bu şekilde noktalanacak.

Forum programı süresince 12 uzman konuşmacı ve 30 ülkeden 40 genç konuşmacı sunumlarını gerçekleştirecekler. Amacı dünyanın farklı bölgelerinden gelen gençlerde ittihad şuuru oluşturarak farkındalık ve algı yönetimi kazandırmak olan akademik forumun neticesinde bir sonuç bildirisi hazırlanacak ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. 

İDSB: www.theunity.org/tr