İslam Bilim Tarihinin 1001 Eseri

Etkinlikler
Londra‘da açılan ‘1001 Buluş; Dünyamızın İslami Mirasını Keşfet’ adlı sergide İslam uygarlığının batının bilim-sanat ve teknolojiye yaptığı katkıları tarihi eserlerle anlatıyor. İngi...
EMOJİLE

Londra‘da açılan ‘1001 Buluş; Dünyamızın İslami Mirasını Keşfet’ adlı sergide İslam uygarlığının batının bilim-sanat ve teknolojiye yaptığı katkıları tarihi eserlerle anlatıyor. İngiltere‘nin başkenti Londra‘da Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı tarafından gerçekleşen ‘1001 İcat-İslam Mirası’ adlı sergide tarihte Müslüman bilim adamlarının bulduğu icatlar sergileniyor. Sergilenen icatlar arasında El-Cezire‘nin bulduğu ‘fil saat’ ve su ile çalışan ‘çizgi saat’, bugün hala ameliyatta kullanılan bıçak, makas gibi aletlerin yanı sıra günlük hayata ışık tutan yüzlerce buluş Londra‘daki Bilim Müzesi‘nde (Science Museum) ziyaretçilere tanıtlıyor.

Bir hafta sürecek olan sergide Türk-Osmanlı tarihine ait çok sayıda icat da yer alıyor. Sergide 18. yüzyıldan kalma Türkiye‘den getirilen kılıç dikkat çeken eserler arasında yer alıyor. Bir diğer önemli buluş ise yine yüzyıllar öncesine ait Türkiye kaynaklı ‘fil saat’, ziyaretçilerin dikkatini çeken objelerden biri. Dün açılışı yapılan sergiye İngilizler oldukça yoğun ilgi gösteriyor. Müslüman dünyasının günümüz teknoloji ve bilimin geldiği noktaya yaptığı katkıyı ön plana çıkarma amacını taşıyan serginin organizatörlerinden Profesör Dr Salim El-Hassani, Türkiye‘nin İslam mirasının oluşmasında önemli bir faktör olduğuna inandığını belirtiyor.

Bilim Müzesi‘nde sergilenen eserlerin çoğu, İslam dünyasının en ileri, Avrupa‘nın ise karanlık Orta Çağ dönemine ait olduğu belirtiliyor.

Geleneksel hale gelen ‘İslam Uygarlığı’ sergisi, her yıl farklı bir şehir ya da mekanda düzenleniyor. Sergi en son geçtiğimiz yıl İngiliz Parlamento Binası‘nda düzenlenmişti. 2008 yılında Manchester şehrinde düzenlenen sergiye, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu da katılmıştı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme