İlk Zazaca Oyun Sahnede

Etkinlikler
Ünlü tiyatro yönetmeni Haldun Dormen‘le birlikte ‘Çirokek Zıvıstane’ (Bir Kış Masalı) isimli bir Kürtçe oyun sahneleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Tiyatrosu‘nun (DBŞT) yeni...
EMOJİLE

Ünlü tiyatro yönetmeni Haldun Dormen‘le birlikte ‘Çirokek Zıvıstane’ (Bir Kış Masalı) isimli bir Kürtçe oyun sahneleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Tiyatrosu‘nun (DBŞT) yeni projesi için oyuncular Zazaca öğreniyor.

DBŞT Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün, Türkiye’de sahnelenecek ilk Zazaca oyun için çalışmalara başladıklarını söyledi. Daha önce Kürtçe olarak oynadıkları Aziz Nesin‘in ‘Sen Gara Değilsin’ adlı oyununu Zazaca sahneleyeceklerini anlatan Gün, ‘Tu Gara Niyo’ isimli oyunun büyük ilgi görmesini beklediklerini kaydetti.

Mesut Erenci, Mehmut Musaoğlu ve Şahabettin Dağ‘ın rol alacağı oyunun ilk gösterimini Diyarbakır’da yapacaklarını anlatan Gün, tiyatrocuların Zazaca metinleri ezberlemeye çalıştıklarını söyledi. Gün, "Günlerdir Zazaca okuyor, oyunu ezberlemeye çalışıyorlar. Biz Kürtçenin Kurmanci lehçesinde olduğu gibi Zazacada da başarılı olacağımıza inanıyoruz." dedi.

‘Tu Gara Niyo’ oyunuyla Diyarbakır’ın ardından turneye çıkmak istediklerini anlatan Gün, Zazaların yoğun olarak yaşadığı Bingöl, Muş ve Tunceli‘de sahneye çıkmayı planladıklarını belirtti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme