İlk Kadın Müzemiz Kuruluyor

Etkinlikler
Almanya’da bulunan Bonn Kadın Müzesi’ni duydunuz mu? Kadın eserlerinin sergilendiği bu müze Almanya’da 1981 yılında kuruldu ve alanında tek olma özelliğini koruyor. Ancak bu alanda T...
EMOJİLE

Almanya’da bulunan Bonn Kadın Müzesi’ni duydunuz mu? Kadın eserlerinin sergilendiği bu müze Almanya’da 1981 yılında kuruldu ve alanında tek olma özelliğini koruyor. Ancak bu alanda Türkiye’den de bir atılım gerçekleşti. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Türkiye’nin ilk kadın müzesini İzmir’de kurmak için çalışmalara başladı. Bu amaçla fikir almak ve gözlem yapmak için kadın dernekleri temsilcileriyle birlikte Almanya’nın Bonn şehrindeki Kadın müzesini ziyaret etti.

bonn kadınlar müzesi

Kadınların sosyal statüsünün gelişmesi, daha çağdaş ve etkin konuma gelmeleri için çaba gösterdiklerini belirten Başkan Tartan, "Bu konudaki adımlarımızdan biri, kadın danışma merkeziyi. Bütün Türkiye’ye hizmet verecek bir merkez açtık. İkinci adım olarak da ülkemize ilk kadın müzesini kazandırmak istiyoruz. Burada kadının gelişimini, atılımını ve Türk kadınının sosyal konumunu irdeleyen bir anlayış sergileyeceğiz." dedi. Bonn Kadın Müzesi’nin çok güzel bir örnek teşkil ettiğine değinen Tartan, "Buranın deneyimlerinden faydalanacağız. Müzenin yetkilileri İzmir’de bizi ziyaret etmişti. Müzeyle ilgili bir konsept oluşturma konusunda işbirliği yapacağız. Bu arada turizm konusunda da kentimizi daha iyi tanıtmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme