İlk Edebiyat Müzesi Açılıyor

Etkinlikler
Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın kurmayı planladığı edebiyat müzelerinin ilki Adana’da açılıyor. Müze için merkez Seyhan ilçesi Mestanzade Mahallesi’nde mülkiyeti Adana Büyükşehir Bele...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın kurmayı planladığı edebiyat müzelerinin ilki Adana’da açılıyor. Müze için merkez Seyhan ilçesi Mestanzade Mahallesi’nde mülkiyeti Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait tarihi Dişçi Ethem Konağı tahsis edildi.
 

Karacaoğlan, Dadaloğlu, Mehmet Husrev Efendi, Taha Toros, Ziya Bey, Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Muzaffer İzgü, Demirtaş Ceyhun gibi Türkiye’nin önemli yazarlarını yetiştiren Çukurova’da Edebiyat Müzesi’nin kurulması sevinçle karşılandı.

Geçmişten bugüne Çukurova’nın bereketli topraklarında yetişen onlarca edebiyatçının tüm eserlerini bir araya getirecek kütüphane ve müzenin kurulması için gereken prosedürlerin Adana’daki kısmı tamamlandı. Adana İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık, İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Erzurum’da kurulması planlanan edebiyat müzelerinden ilkinin Adana’da açılacak olmasının kendiler için gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Arık, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula’nın da Adana’ya gelip incelemelerde bulunduğunu söyledi.

Yaklaşık dört aydır restorasyon çalışmalarının yürütüldüğü tarihî binadaki faaliyetler tamamlanmak üzere. Türkiye’de bir ilk olan edebiyat müzesi için kentteki ilgili kurumların desteği alındı. Yaşar Kemal Edebiyat Müzesi ve Kütüphanesi adıyla hizmete açılması düşünülen binada fonksiyonel olması için kafeterya da bulunacak. Binada Adana’ya mal olmuş edebiyatçılara ait eserlerin yer alacağını aktaran Osman Arık, "Kültür ve Turizm Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ile Çukurova Üniversitesi’ndeki teknik elemanların işbirliğiyle binanın iç ve dış tanzimi yapılıyor. Buranın daha görsel ve işlevsel olmasını arzu ediyoruz. Cumhuriyet’in ilk yıllarının mimari özelliklerini taşıyan yapıda belki ufak revizeler yapılabilir. Bunun için bakanlıktan bir ekip Adana’ya geliyor." dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da Edebiyat Müzesi Projesi’nin ilin kültür ve sanat hayatına yeni canlılık kazandıracağını söyledi. Aldırmaz, müzeyi Ocak 2011’de açmayı planladıklarını ifade etti. Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş da Edebiyat Müzesi’ni heyecanla karşılayanlardan. Daha önce Pozantı ilçesine bağlı Eski Konacık köyünde Adanalı yazar Muzaffer İzgü adına bir kütüphane kurduklarını hatırlatan Tekbaş, edebiyatla ilgilenen herkesin projenin hayata geçmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) tarafından işletilmesi düşünülen müze ve kütüphanede farklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Müzede kentin yazarlarının eserlerinin yanı sıra edebiyatla ilgili diğer kaynaklara ulaşılabilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme