İlahi ve Dualar Eşliğinde Konser!

Etkinlikler
Mersin’in ‘olumsuz imajı’nı değiştirebilme noktasında yola çıkan genç işadamları, hayata geçirmiş oldukları; ‘Kültür Senfonisi Projesi’ ile birlikte Müslüman, Ortodoks ve...
EMOJİLE

Mersin’in ‘olumsuz imajı’nı değiştirebilme noktasında yola çıkan genç işadamları, hayata geçirmiş oldukları; ‘Kültür Senfonisi Projesi’ ile birlikte Müslüman, Ortodoks ve Katolikleri aynı sahnede buluşturdu. Mehter takımı, kilise koroları, Şanlıurfa sıra gecesi, Roman Halk Dansları Topluluğu ile Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) Orkestrası aynı anda ve yine aynı sahnede ezgiler seslendirdi.

Mersin Genç İşadamları Derneği (MEGİAD) tarafından uygulamaya konulan proje kapsamında gerçekleştirilen konsere Kongre ve Sergi Sarayı ev sahipliği yaptı. Yoğun ilginin gösterildiği organizasyona katılanlar arasında; Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, CHP Mersin Milletvekilleri İsa Gök ve Vahap Seçer, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz de yer aldı. Konser öncesinde sahneye çıkarak kısa bir konuşma yapan MEGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Gürsoy, Mersin’in imajıyla ilgili çeşitli sıkıntıları gündeme getirdikleri gibi kentin hiç de hakketmediği bir noktada olduğu görüşünü savunduklarını anlattı.

MERSİN KÜLTÜR SENFONİSİ

Gürsoy, "Oysa sahip olduğumuz ticari potansiyel ve kültür mozaiği kötü imajın önüne geçmeli, kazanım olarak kente geri dönmelidir. Bu süreçte ‘ben’ değil, ‘biz’ kavramı üzerinden hareket etmemiz gerektiğine sürekli vurgu yapıyoruz. Mersin adına hayata geçirilmesi gereken çok önemli projeler var ve bir an önce gerekli adımlar atılmalı. Bu adımların atılması içinse kazanımımız olan birlikte yaşam kültürümüzü daha da sağlamlaştırmamız gerekli. Bu nedenle kentimizin zenginliği olan kültürlerini aynı sahnede buluşturmak istedik. Daha önce birçok ülkede yedi kez sahnelenen ve büyük bir beğeni toplayan; ‘Lirik Tarih Gösterisi’nin Mersin kültürüne özgü ve biraz da küçültülerek sahnelenecek olan versiyonunu ‘Mersin Kültür Senfonisi’ olarak sahneye koyduk" dedi.

Konuşmaların ardından Serdar Yalçın’ın orkestra şefliğini üstlenmiş olduğu konsere geçildi. Gösterinin, Mersin’in kültürel zenginliğini müzikle anlatım sağlarken; dans, şan ve sahne eserleriyle harmanlanan bir kolaj niteliğindeki kurguya da sahip olması dikkat çekti. Birbirinden farklı sesler, büyük bir ahenk içinde Mersin’i anlatırken, yaklaşık bir saat süren konser ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşıyla tamamlandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme