Hocalı katliamının kurbanları İstanbul’da anıldı

Etkinlikler
Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında 24 yıl önce Ermeni askerlerince gerçekleştirilen katliamın kurbanları İstanbul’da anıldı. ‘Hocalı için Adalet Kampanyası’ kapsamında Avrupa Aze...
EMOJİLE

Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında 24 yıl önce Ermeni askerlerince gerçekleştirilen katliamın kurbanları İstanbul’da anıldı.

‘Hocalı için Adalet Kampanyası’ kapsamında Avrupa Azerbaycan Topluluğu (The European Azerbaijan Society – TEAS) tarafından Sabancı Müzesi’nde katliamda hayatını kaybeden 613 kişi için anma etkinliği düzenlendi. Anmada, müzenin fuaye alanında katliamdan sonra çekilmiş fotoğraflar sergilendi ve anmaya katılanların duygularını yazmaları için defter açıldı.

Anma töreninde konuşan Azerbaycan İstanbul Konsolosu Kenan Murtuzov, şubat ayının son 10 gününde Hocalı katliamını anlatan etkinliklerin gerçekleştirildiğini söyledi. Hocalı hakkında konuşmanın çok zor olduğunu söyleyen Murtuzov, ‘Orada çok büyük bir trajedi yaşandı. İnsanlar ailelerini yitirmiş, bir şehir yeryüzünden silinmiştir. 613 ceset bulunmuştur ama orada ölenlerin sayısı bundan çok fazladır. Yüzlerce insan esir düştü ve bunlardan bazıları halen kayıp. Hocalı’dan önce de buna benzer olaylar yaşandı’ diye konuştu.

Murtuzov, Hocalı katliamını ‘soykırım’ olarak kabul ettirmek için dünya çapında etkinlikler yapmaya devam edeceklerine kaydetti.

‘Hocalı insanlığın bir adaletsizliğidir’

TEAS Türkiye Temsilcisi Rena Rzaeva, Ermeniler tarafından öldürülen 613 sivile rahmet diledi. Bu insanların vahşi bir şekilde katledildiğini belirten Rzaeva, ‘Bu insanların seslerini dünyaya duyuramadılar. Bu yetim bırakılan çocuklara en büyük adaletsizliktir. Kendi topraklarından edilen ve bir zamanlar burada evleri olan o insanlara yapılan adaletsizliktir. Ailenizi, evinizi, arkadaşlarınızı ve hayatınızdaki her şeyi bir gecede kaybettiğinizi hayal edebiliyor musunuz? Bu vahşete sebep olanların sorumluluk üstlenmeden ve hiç etkilenmeden kaçıp gittiğini hayal edebiliyor musunuz? Adalet bunun neresinde? Hocalı insanlığın bir adaletsizliğidir’ ifadelerini kullandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme