Hititlerin’in Mirası Gün Işığına Çıktı

Etkinlikler
İlk kazıların 1930 yılında Fransızlar tarafından başlatıldığı Malatya’daki Aslantepe ören yerinde bu yıl yapılan kazılarda, aralarında başı ve ayakları kuş şeklinde olan iki insan figürünün de b...
EMOJİLE

İlk kazıların 1930 yılında Fransızlar tarafından başlatıldığı Malatya’daki Aslantepe ören yerinde bu yıl yapılan kazılarda, aralarında başı ve ayakları kuş şeklinde olan iki insan figürünün de bulunduğu 21 eser gün ışığına çıkarıldı.

Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay yaptığı açıklamada, İtalyan La Spienza Üniversitesi öğretim üyesi ve Aslantepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Marcella Frangipane’nın uzun yıllardır Aslantepe Höyüğü’ndeki kazılarına devam ettiğini söyledi.

Bu yıl kazıların höyüğün bir kaç noktasında yapıldığını ifade eden Özbay, dört ay süren kazılarda önemli buluntuların ortaya çıkarıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu yılki kazılarda 21 eser çıktı. Özellikle başı ve ayakları kuş şeklinde olan iki insan figürü bulundu. Rölyef şeklinde. Bu rölyef Malatya Arkeoloji Müzesine getirildi. Temizliği yapıldıktan sonra teşhire sunuldu. Bir de kanatlı cin ortostatı (Kabartmalı taş blok ve levhalar) bulundu yine rölyef şeklinde. Bu da müzemize getirildi. Gerekli temizlikleri ve bakımı yapıldıktan sonra müzenin girişinde sergilenmeye başlandı."

GEÇ HİTİT DÖNEMİNİN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN BİRİ
Özbay, kazılarda ayrıca silindir üzerinde keçi heykeli, iki silindir mühür, dört ok ucu, delik açma aracı, yaka iğnesi, delikli silindir küp, baskı mühür, küçük değirmen taşı, iki düzleme taşı, dövme taşı, küpe, kase, meyvelik ve tencere olmak üzere toplam 21 adet buluntu çıkarıldığını belirtti.

Aslantepe’nin ‘Geç Hitit’ dönemi açısından önemli merkezlerden biri olduğunu anlatan Özbay, buluntuların ise MÖ 1500’lü yıllara tarihlendiğini ve bu tarihin de ‘Geç Hitit’ denk geldiğini bildirdi.

Höyüğün güneyindeki kalkolitik dönemden kalan ve MÖ 3 bin 300 dönemlerine tarihlenen kerpiç sarayın dünyanın ilk sarayı olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:

"Höyüğün güneyindeki sarayın açık hava müzesine dönüşmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız Aslantepe Ören Yerini turizme kazandırmak. Dünyanın ilk sarayı olarak bilinen bu sarayın üstünün kapatılması ve sarayın bulunduğu alanın açık hava müzesi olmasıyla ilgili bir ihale yapmıştık. Bu yıl bu çalışma büyük oranda tamamlandı. Aslantepe Höyüğünün etrafının çevrilmesi, yolunun güzelleştirilmesi ilgili bazı çalışmalarımız vardı. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı 300 bin lira ödenek gönderdi. İl Özel İdaresi tarafından gerekli çalışmalar yapılarak bitme aşamasına getirildi."

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme