Hilmi Yavuz’dan Naipul Eleştirisi

Etkinlikler
Edebiyat eleştirmeni Hilmi Yavuz, Nobel ödüllü yazar V.S.Naipaul‘un Avrupa Yazarlar Parlamentosu toplantısına ‘onur konuğu’ olarak davet edilmesine neden karşı olduğunu anlattı. NTV&...
EMOJİLE

Edebiyat eleştirmeni Hilmi Yavuz, Nobel ödüllü yazar V.S.Naipaul‘un Avrupa Yazarlar Parlamentosu toplantısına ‘onur konuğu’ olarak davet edilmesine neden karşı olduğunu anlattı.

NTV’de Yazı İşleri programına katılan edebiyat eleştirmeni Hilmi Yavuz, Avrupa Yazarlar Parlamentosu Onur Konuğu Naipaul’u anlattı:

”Asla düşünce ve ifade özgürlüğüne karşı değilim. Kusturica meselesi ile Naipaul meselesi birbirinden çok farklı olaylar. Kusturica’yı bağışlatmak için söylemiyorum ama kendi filmlerinde müslümanlığı aşağılamış değil. Onun söyleminde, verdiği demeçlerde bir İslam karşıtlığı söz konusu olabilir. Oysa Naipaul öyle değil. Naipaul, kendi romanlarında, konuşmalarında İslam düşmanlığını açık ve seçik bir şekilde ortaya koyuyor.

Kitaplarında açıkça Müslümanları aşağılıyor. Naipaul, 1990 yılında Müslüman ülkelere bir gezi yaptı. İran, Pakistan, Endonezya ve Malezya. Oradaki Müslümanlarla ilgili değerlendirmelerini -ki ben değersizleştirmeleri diyorum – bir kitapta topladı. Ertesi yıl da Kraliçe tarafında ‘Sir’ ünvanıyla onurlandırıldı. İkinci onurlandırmayı da biz yapıyoruz galiba…

Naipaul bilerek ya da bilmeyerek İslam sevmemezlikle İslam düşmanlarına entellektüel malzeme taşıyor. İslamofobiye edebi meşruiyet kazandırmaya kalkışıyor. Böylece sevmemek ve nefret etmek arasındaki ayrım ortadan kalkıyor. Çünkü, parazit, gerizekalı gibi açıklamları var Müslümanlar için. Böyle bir adamla karşı karşıyayız. Benim Naipaul ile bir meselem yok, zihniyetle meselem var. Bu nefrete edebi meşruiyet kazandırmaya çalışanlarla meselem var.”

NTV

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme