Her Gün Bir Roman Yayımlanıyor

Etkinlikler
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Türkiye’de her gün bir roman, yılda 350-360 roman yayımlandığını söyledi.   Kula, "Bu mükemmel bir şey, gelişmiş ülkele...
EMOJİLE

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Türkiye’de her gün bir roman, yılda 350-360 roman yayımlandığını söyledi.
 

Kula, "Bu mükemmel bir şey, gelişmiş ülkelerde rastlanmayacak bir rakam. Edebiyat dünyasında yazarların yüzde 90’ı gençler, ilk romanını yayımlamış yazarlar. Bundan sonra gençlerden daha çok verim bekleyebiliriz. Türk edebiyatı özellikle düz yazı, anlatı sanatı alanında müthiş bir geleceğe doğru koşuyor." dedi. ‘Türk Kültür, Sanat ve Edebiyatının Dışa Açılması’ (TEDA) projesinin, edebiyatımızı dünyaya tanıtma yollarından biri olduğunu belirten Kula, 5 yıl önce başlatılan proje kapsamında 50 ülkede, 40 farklı dilde 711 esere destek verildiğini söyledi.

Onur Bilge Kula‘nın verdiği bilgilere göre yabancı ülkelerde çağdaş yazarların eserlerinin yanı sıra son dönemde Yunus Emre, Mevlânâ, Ömer Seyfettin, Mehmet Akif Ersoy gibi klasik yazar ve şairlerin, özellikle de Ahmet Hamdi Tanpınar‘ın eserlerine ilgi artıyor. Bazen hiç bilinmeyen yazarların kitapları da öne çıkabiliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme