Haydi Kavvali Müziği Dinlemeye!

Etkinlikler
Bu yıl Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirilen Ramazan şenlikleri, birbirinden ilginç etkinliklere de sahne oluyor. Cuma günü düzenlenecek olan konser de bunlardan biri. Pakistan‘ın...
EMOJİLE

Bu yıl Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirilen Ramazan şenlikleri, birbirinden ilginç etkinliklere de sahne oluyor. Cuma günü düzenlenecek olan konser de bunlardan biri.

Pakistan‘ın 500 yıllık müzik geleneği Kavvali‘nin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden Rizwan ve Muazzam kardeşler, ilk kez geldikleri ülkemizde Beyazıt Meydanı’nın yolunu tutacak. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İBB Kültür AŞ tarafından düzenlenen konser 20 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşecek. Rizwan Muazzam Qawwali Group‘un Pakistan’ın sufi müziğinin Beyazıt Meydanı‘na taşıyacağı konser, teravih sonrası meydanda olanları cezbedebilir.

Kavvali (Qawwali) müziğinin en büyük temsilcisi Nusrat Fateh Ali Khan‘dan sonra onun takipçisi ve aynı zamanda akrabası olan Rizwan ve Muazzam kardeşler, az bilinen bu müziğin günümüzdeki iki önemli ismi. Özellikle sahne performansları ve içtenlikleriyle ilgi çeken grup, klasik İslâm ve tasavvuf metinlerine dayalı çalışmalarıyla olumlu eleştiriler ve destekler aldı.

Rizwan Muazzam repertuarında, Farsça, Hintçe, Urduca ve Arapça eserlere yer veriyor. Her zamankinden farklı bir konser olacağına şüphe yok. Çünkü grup şarkılarını kimi zaman ayakta, kimi zaman oturarak, kimi zamansa bağdaş kurarak söylüyor. 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Kavvali müziği, alışılageldik sufi anlayışın sakinliğinin tersine; Allah, Peygamber ve Hz. Ali sevgisini insan sesi, alkış ve mahalli sazlar kullanarak coşkuyla anlatıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme