‘Harem’ Ankara’da

Etkinlikler
Osmanlı saray yaşantısını ve imparatorluğun en kudretli validelerinden Kösem Sultan’ın entrikalarını işleyen bale eseri ”Harem”, uzun bir aradan sonra Başkent sahnelerine geri döndü....
EMOJİLE

Osmanlı saray yaşantısını ve imparatorluğun en kudretli validelerinden Kösem Sultan’ın entrikalarını işleyen bale eseri ”Harem”, uzun bir aradan sonra Başkent sahnelerine geri döndü. Osmanlı usul müziğinin seçkin örnekleri eşliğinde sahnelenen yapıt, yarınki prömiyeriyle izleyiciyle buluşacak.

Reji ve koreografisini Merih Çimenciler‘in gerçekleştirdiği eserin dekor ve kostümü Alexander Vasilliev’in imzasını taşıyor. Işık düzenini Tahsin Çetin’in yaptığı eserde, Kösem Sultan’ı Sanem Ergüler, Selin Sezer ve Meltem Ayar dönüşümlü olarak canlandıracak.

TRT ile Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından oluşan orkestranın görev aldığı eserde, ”Dök Zülfünü Meydana Gel”, ”Nihavent Longa”, ”Gelse O Şuh Meclise, Naz u Tegafül Eylese”, ”Vücud İkliminin Sultanı Sensin”, ”Kimseye Etmem Şikayet”, ”Yine Bir Gülnihal” gibi Osmanlı usul müziğinin örnekleri icra ediliyor.

Eser, ilk olarak 2002-2003 sanat sezonunda Ankara seyircisiyle buluşmuştu.

KAPALI GİŞE OYNADIK

Eserin reji ve koreografisini üstlenen Merih Çimenciler, ”Harem” balesine ilişkin bilgi verirken, yapıtın Osmanlı saray yaşantısını işleyen ilk bale eseri olduğunu söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. kuruluş yıl dönümü kapsamında ”Harem’‘ balesinin Dolmabahçe ve Topkapı saraylarında sahnelendiğini belirten Çimenciler, ”Bu saraylarda, yani ‘Harem’in öyküsünün geçtiği mekanda eserin sahnelenmesi beni ayrıca heyecanlandırdı. Ayrıca eserimizin orada ayakta alkışlanması da ayrı bir sevinç verdi” dedi.

Eserin Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivalinde de ilgiyle izlendiğini, ayrıca sahnelendiği her dönemde kapalı gişe oynadığını da belirten Çimenciler, ”Uzun yıllardır kapalı gişe oynayan eserimizi yeniden Başkent seyircisiyle farklı bir kadroyla buluşturuyoruz. ‘Harem‘ balesinin bu yeni yüzünün de aynı ilgiyle izleneceğini düşünüyorum” diye konuştu. İki perdelik bale eseri Harem, 19 Kasımda Ankara seyircisiyle birlikte olacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme