Haldun Dormen’den Kürtçe Oyun

Etkinlikler
Tiyatro sanatçısı Haldun Dormen, ”Bir Kış Öyküsü ” adlı müzikal oyunu, Kürtçe olarak ”Çirokek Zivistane” adıyla sahneleyecek. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu&#...
EMOJİLE

Tiyatro sanatçısı Haldun Dormen, ”Bir Kış Öyküsü ” adlı müzikal oyunu, Kürtçe olarak ”Çirokek Zivistane” adıyla sahneleyecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu‘nda, Cevat Fehmi Başkut‘un bir süre önce ön çalışması yapılan, Haldun Dormen ve Kemal Uzun tarafından müzikale uyarlanan, ”Bir Kış Öyküsü” oyunu, Kürtçe olarak sahnelenecek. Oyun, Şubat ayı içinde prömiyer yapacak.
Dormen, ilk kez Kürtçe bir oyun sahneleyeceğini, daha önce sahneye koyduğu ve başarı kazanmış bir oyunun Kürtçe olarak oynanmasının kendisine ilginç geldiğini söyledi.

Birtakım çalışmaların artık Kürtçe gibi başka dillerde de yapıldığını ifade eden Dormen, şöyle konuştu:

”Dil özgürlüğü bence önemli. Artık, Kürtlük, Türklük meselesi ortadan kalksın diye kendimce barışa doğru ufacık taş atmak istedim. Bence artık barış içinde yaşamamız lazım. Biz Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana birlikte yaşamaya alışmış bir ülkeyiz. Kapılarımızı başkalarına açmışız. O insanlara ‘buyrun oturun’ demişiz. Evet savaşlar olmuş, savaş içerisinde anlaşmazlıklar olmuş, ölümler, katliamlar olmuş. Ama savaş bunları yaptırtıyor maalesef. Onun için bu savaşın ortadan kalkması gerek artık. Dünyada su bitiyor, hava bitiyor. Bunları düşünmek varken, biz birbirimizi öldürmeye çalışıyoruz.”

Haldun Dormen, oyundaki şarkıların da Kürtçeye çevrildiğini, ancak oyun metninin oyunculara önce Türkçe okutulacağını, ilk okumaların ardından Kürtçe olarak provalara başlayacaklarını kaydetti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme