Haftanın Kültür Sanat Rehberi

Etkinlikler
İstanbul’da bir dünya söyleşi   Söyleşi – BUGÜN: Ömer Tuğrul İnançer bugün Altunizade Kültür Merkezi’nde tasavvufla ilgili günümüz insanının kafasına takılan soruları cevaplıyor...
EMOJİLE

İstanbul’da bir dünya söyleşi

 

Söyleşi – BUGÜN: Ömer Tuğrul İnançer bugün Altunizade Kültür Merkezi’nde tasavvufla ilgili günümüz insanının kafasına takılan soruları cevaplıyor. Erhan Afyoncu, yarın tarihe yön veren olayları Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde meraklılarıyla paylaşıyor. Ahmet Turan Alkan, pazartesi günü Divan Edebiyatı Vakfı’nda karşımıza çıkıyor. Alkan, İslam ve Osmanlı medeniyetinin açık hazineleri üzerine konuşuyor. Aynı gün Mustafa Armağan, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde tek parti iktidarını ve o dönemde yaşananları masaya yatırıyor. 25 Ocak’ta Sevim Arslan, Türkiye Yazarlar Birliği’nde Sait Faik Abasıyanık’tan seçmeler okuyor. Gelelim 26 Ocak’a. Rıdvan Şentürk, İstanbul Tasarım Merkezi’nde dünya sinemasındaki akımları değerlendirirken; Ali Bulaç, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde İslam ve aydınlanmanın kavramları ve olgularını anlatıyor. Bütün etkinlikler 18.30’da başlıyor.

 

***

 

Seramiğin gözdeleri

 

Sergi – BU AY: Cumhuriyet tarihinin ilk seramik sanatçılarından Mustafa Tunçalp’in eserlerinden oluşan sergi, Ankara’da sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Türkiye’nin birçok yerini devasa duvar panolarıyla süsleyen seramiğin usta sanatçısı Tunçalp’in çalışmaları 18 Şubat’a kadar görülebilir.

 

***

 

İki Levent bir arada

 

SOHBET -25 OCAK: M. Fatih Çıtlak, yarın Pendik Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde Mesnevi üzerine konuşuyor. Levent Tülek, 25 Ocak’ta Sefaköy Kültür Merkezi’nde Levent Ülgen’i konuk ediyor. İlk etkinlik 13.00’te, diğeri 15.00’te başlıyor.

 

***

 

Görünmeyen dünyanın sergisi

 

SERGİ – BU AY: Küratörlüğünü Burçak Bingöl’ün yaptığı Vargücü adlı karma sergi, İstanbul CDA Projects’te açıldı. Selçuk Artut, Dağhan Celayir, Gabriel Jones, Zeynep Kayan, Nazlı Eda Noyan, Civan Özkanoğlu’nun çalışmalarını 29 Ocak’a kadar görebilirsiniz. Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’na ait Balat Kültür Evi Sanat Galerisi de Handan Olcav resim sergisine ev sahipliği yapıyor. 31 Ocak’a kadar açık olan sergide sanatçının farklı dönemlerine ait yağlıboya ve akrilik çalışmaları sergileniyor.

 

***

 

Sara evleniyor

 

Tiyatro – BUGÜN: Trabzon Devlet Tiyatrosu, Uğur Saatçi’nin yazdığı Barış Erdenk’in yönettiği ‘İstibdat Kumpanyası’ oyununu bugün ve yarın Ankara’da oynuyor. Küçük Sahne’deki oyun 20.00’de başlıyor. Van Devlet Tiyatrosu Sam Bobrick’ın yazdığı, Eylül Aktürk’ün yönettiği ‘Sara’yı Evlendirmek’ oyununu bugün Kültür Merkezi Sahnesi’nde oynuyor. Bu oyun ise 19.00’da başlıyor.

 

***

 

Çocuklar için drama atölyesi

 

ATÖLYE – 23 OCAK: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün düzenlediği, Kültür A.Ş.’nin organize ettiği Drama Atölyesi, 23 Ocak’ta başlıyor. Ümraniye Atakent Kültür Merkezi, Sultanbeyli Kültür Merkezi, Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi ve Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan atölyeye, 9-12 ve 13-17 yaş grubu çocuk ve gençler ücretsiz katılabilir. 5 ay sürecek atölye çalışmaları ile çocuk ve gençlerin oyun kavramı etrafında sanatsal becerilerinin keşfedilmesi amaçlanıyor.

 

***

 

Kitap alışverişi

 

Fuar – BU AY: Gebze Center Alışveriş Merkezi yeni bir kitap fuarına ev sahipliği yapıyor. Penguen Kitabevi işbirliği, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gebze Belediye Başkanlığı desteğiyle düzenlenen fuarda birçok ünlü isim imza günü düzenliyor. Yirmi bin kitabın yer aldığı fuarda yarın Ahmet Ümit, Nuray Saray, Ahmet Turgut; pazar günü Murat Menteş, Emrah Serbest okuyucularının karşısına çıkıyor. Fuar 6 Şubat’a kadar açık olacak. www.gebzecenter.com.tr

 

***

 

Papağan kayboldu

 

Tiyatro – PAZAR: Adana Devlet Tiyatrosu Özen Rodop’un yazdığı, Boğaçhan Sözmen’in yönettiği ‘Papağan Kaçtı’ adlı oyunu Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi’nde oynuyor. Oyun Pazar günü 11.00’de başlıyor.

 

***

 

Yaşar, Bostancı’da

 

KONSER – YARIN: Yaşar, yarın Bostancı Gösteri Merkezi’nde 21.00’de konser veriyor. Özdemir Erdoğan, Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde, Name İstanbul grubu Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde sahneye çıkıyor. İki konser 20.00’de başlıyor.

 

***

 

Bir Ortaçgil gecesi

 

KONSER – 26 OCAK: Uzun bir aradan sonra Sen albümüyle sevenlerinin karşına çıkan Bülent Ortaçgil, konserlerine tam gaz devam ediyor. Ortaçgil, 26 Ocak’ta Gürol Ağırbaş, Cem Aksel, Baki Duyarlar ile beraber Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahneye çıkıyor. Konser, 19.30’da başlıyor.

 

***

 

İstanbul’un gözünden İstanbul

 

YARIŞMA – BU AY: İstanbul Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, akademik, idari personeli, öğrencileri ve mezunlarına yönelik fotoğraf yarışması düzenliyor. Benim Karem adlı fotoğraf yarışmasında İstanbul Üniversitesi mensup ve mezunları kendi karelerinden dünyayı yorumlayacaklar. Son başvuru tarihi: 14 Şubat.

 

***

 

Metin And’ı keşfediyoruz

 

Söyleşi/Sergi – 26 OCAK: Metin And, Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu’nda düzenlenen söyleşi ve sergi ile anılıyor. Bir Usta Bir Dünya: Metin And sergisi; geleneksel Türk tiyatrosu, tasvir sanatları, illüzyon ve halkbilimi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Dr. Metin And’ı yeniden gündeme getiriyor. Sergiyle eşzamanlı olarak düzenlenecek söyleşide Metin And’ın kızı Esra And, tiyatro sanatçısı ve araştırmacı Ayşe Selen, Şehsüvar Aktaş, illüzyon sanatçısı ve uzmanı Selim Başarır ve Metin And’ın Yapı Kredi Yayınları’ndaki kitaplarının editörü M. Sabri Koz katılıyor. 26 Ocak’taki gösteri 18.30’da başlıyor. Ertesi gün aynı salon ve saatte Adnan Tönel moderatörlüğündeki söyleşi de sinemamızda erkek olgusu masaya yatırılıyor. Güven Kıraç, Zafer Algöz, Mert Fırat sinemamızı değerlendiriyor.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme