Haftanın Kültür Sanat Etkinlikleri

Etkinlikler
İSTANBUL’DA BU HAFTA İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliğince düzenlenen, ”Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği”, 2 Mayıs Pazar g...
EMOJİLE

İSTANBUL’DA BU HAFTA

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetmenliğince düzenlenen, ”Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği”, 2 Mayıs Pazar günü Atlas Sineması‘ndaki etkinlikle başlayacak.

Etkinlikte, Avrupa‘dan 14, Japonya‘dan 1 ve Türkiye‘den 36 olmak üzere toplam 51 üniversite tiyatro topluluğu gösteri sergileyecek.

Şenlik kapsamında, 3 Mayıs Pazartesi günü İstanbul Bilgi Üniversitesinin ”Dediler” adlı oyunu, saat 17.30‘da Üsküdar Stüdyo‘da, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tiyatro Topluluğunun ”Bir Ceza Avukatının Anıları” adlı oyunu Cevahir 2 Sahnesi‘nde, National Technical University of Athens (NTUA) Theatre Team‘in (Yunanistan) ”Closer” adlı oyunu ise saat 20.00‘de Küçük Sahne‘de izlenebilecek.

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Tiyatro-Oyunculuk Anasanat Dalı’nın ”Kuvay-ı Milliye” adlı oyunu saat 17.30‘da Cevahir Sahnesi 2‘de, University of Ljubljana Academy of Theatre, Radio, Film and Television Bölümü’nün (Slovenya) ”Corridor” adlı oyunu saat 17.30‘da Üsküdar Stüdyo‘da, Academy of Performing Arts Theatre Mala Scena VSMU Theatre Faculty‘nin (Slovakya) ”Quattro Formaggi” adlı oyunu saat 20.00‘de Üsküdar Tekel Sahnesi‘nde, Kaki-Kuu-Kyaku Topluluğu‘nun (Japonya) ”The Heavy User” adlı oyunu ise saat 20.00‘de Küçük Sahne‘de 4 Mayıs Salı günü sahnelenecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi
Performans Sanatları Bölümü öğrencileri, tiyatro şenliği çerçevesinde 3 Mayıs Pazartesi günü Atlas Pasajı önünden yola çıkarak kortej halinde Tünel Meydanı‘na kadar bir yürüyüş gerçekleştirecek. Kortej sonunda, açık havada Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği etkinlikleri içerisinde yer alan bir ”Postmodern Ortaoyunu” adlı gösteri de açık havada İstanbullu sanatseverlere sunulacak.

Avrupa Üniversiteleri Tiyatro Şenliği, 16 Mayısa kadar devam edecek.

İrlanda Hükümeti ve İstanbul 2010 AKB Ajansının desteğiyle, İrlandalı tiyatro topluluğu Gare St. Players Ireland, 3 Mayısta bir temsil vermek üzere Garajistanbul‘da sahne alacak.
Söz konusu etkinliğe ek olarak topluluk ayrıca, 2 Mayıs tarihinde gençlere yönelik bir atölye çalışması da gerçekleştirecek. Çalışmada 20 genç tiyatrocu, topluluğun özel tekniği konusunda tüm gün süren ücretsiz bir eğitim alacak.

Alman yazar Marius Von Mayenburg‘un yazdığı, Çağrı Şensoy‘un yönettiği ”Ateş Yüzlü” isimli oyun, 1-2 Mayıs tarihlerinde Duru Tiyatro‘da seyredilebilecek.

Cenk Sözeri‘nin Margaret May‘in ”Baby Mine-Çocuğum” adlı oyunundan sahneye uyarladığı, Halil Doğan‘ın yönettiği, ”İşler Karıştı Bebeğim” isimli eser, yarından itibaren haftaboyunca Bakırköy Sanat Merkezi‘nde izlenebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Arslan Kacar‘ın yazdığı Ali Karagöz‘ün yönettiği ”Yüzleşme” adlı yeni bir oyunla 2 Mayısta izleyiciyle buluşacak.

SERGİLER

İstanbul, Ankara ve İzmir‘de eş zamanlı olarak 1-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ”5. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali” kapsamında bu yıl, ”Emek Sineması’ndan Meydanlara-1 Mayısın 30 yılı” adlı fotoğraf sergisi, ziyarete açılacak.

Çok sayıda fotoğrafçıdan ve gazete arşivlerinden derlenen sergi, 1 Mayıs Cumartesi günü Karşı Sanat‘ta ziyaret edilebilecek. Serginin galası ise 2 Mayıs Pazar günü, saat 15.00‘te yapılacak.

”Japon Sanatının 5000 Yılı’‘ sergisi, ”2010 Türkiye’de Japonya Yılı” etkinlikleri kapsamında 5 Mayıs-28 Haziran tarihleri arasında Topkapı Sarayı Müzesi‘nde sanatseverlerle buluşacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Japonya Kültür Müsteşarlığı ve Tokyo Ulusal Müzesi tarafından organize edilen sergide, Japonya‘nın Jomon Dönemi‘nden (MÖ 2000) Edo Dönemi‘ne (19.yüzyıl) kadar olan resim, heykel ve el sanatlarından oluşan 47 eser yer alıyor. Japonya‘nın kültürel mirasının yurt dışında tanıtılması amacıyla düzenlenen sergi kapsamında, Japonya‘nın tarihine ve kültürüne yönelik bilincin artırılması ve uluslararası anlayışın geliştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, özel eserler kapsamında, 1890 yılında Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit tarafından Japon İmparator Meiji‘ye armağan olarak Ertuğrul Firkateyni ile iletilen ve Türk-Japon dostluğunun başlangıcının bir delili olarak kabul edilen çiçek işlemeli mor kadife masa örtüsü de sergilenecek.

Nazif Topçuoğlu‘nun son kişisel sergisi, Galeri Nev‘de ziyaret edilebilecek. 29 Mayıs tarihine kadar Galeri Nev‘in Mısır Apartmanı 5. kattaki mekanında gezilebilecek sergi, Pazar-Pazartesi hariç her gün 11.00-18.30 arası açık olacak.

Klasik resim sanatçısı Eser Afacan‘ın ”Sanat Tanrının Bir Damla Gözyaşıdır” adlı sergisi, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren hafta boyunca Piramid Sanat‘ta gezilebilecek.

Dünya sanatının yaşayan büyük ustalarından Fernando Botero, 64 yapıttan oluşan geniş kapsamlı kişisel resim sergisiyle 4 Mayıs Salı günü Pera Müzesi‘nde Türk sanatseverlerle ilk kez buluşacak.

Ayrıca Botero sergisi için, 3 Mayıs Pazartesi sabahı Pera Müzesi Oditoryumu‘nda bir basın toplantısı yapılacak.

Amerika 2009 yılı kişisel fotoğraf birincisi dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Julia Fullerton Batten‘in, ”genç kızlıktan kadınlığa geçiş” konusuna odaklandığı ”Arada” isimli sergisi, 6 Mayıs Perşembe gününden itibaren haftaboyunca CDA Projects Galeri’de sanatseverlere açık olacak.

Hiperrealist akımının ustalarından Mustafa Sekban, İstanbul‘a adanmış yeni sergisiyle 6 Mayısta Casa Dell’Arte Galeri‘de İstanbullularla buluşacak.

12 FARKLI KONSER

Yoğun bir kültür-sanat haftası geçirecek İstanbullu sanatseverleri, bu hafta da 12 farklı konser bekliyor.

Türkiye‘nin önde gelen basçılarından Kamil Erdem, tangoyu Orta Doğu ve Afrika müzik gelenekleriyle buluşturduğu yeni projesi ”Odd Tango” ile İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘nda müzikseverlerle buluşacak.

Türk ve Japon Sanatçılar Klarnetist Emirhan Tuğa ile piyanist Yuka Tada, dinleyicilere 5 Mayıs Çarşamba günü Caddebostan Kültür Merkezi‘nde Türk ve Japon bestelerinden örnekler sunacak.

Müzik dünyasının saygı duyduğu önemli kemanistlerden Shlomo Mintz ile günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden Cihat Aşkın‘ın kurduğu Aşkın Ensemble, 4 Mayısta Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu‘nda sanatseverlerle buluşacak.

Mehter Takımı, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği topluluklarının sunacağı ”Türk Müzik Tarihi” konseri 5 Mayısta CRR‘de görülebilecek.

Ayrıca, Türk pop müziğinin popüler sanatçılarından Sertab Erener, 30 Nisan saat 23.30‘da Matine 216‘da, Teoman, Balans Jolly Joker‘de, Yeni Türkü ve Gülay 1 Mayıs saat 21.00‘da Balans Jolly Joker‘de konser verecek.

Türk popunun sevilen seslerinden Mirkelam ile Türk rock müziğinin önde gelen isimlerinden Kargo, Beyoğlu Hayal Kahvesi‘nde sevenleriyle buluşacak.

Sabancı Üniversitesi öğrencileri, yepyeni bir müzik anlayışı ”Deva-saz” ile 3 Mayısta Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi‘nde sahne alacak.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Notre Dame de Sion Lisesi
iş birliği ile Türk ve Fransız müzisyenlerden oluşan ”Murat Öztürk Trio”, 4 Mayısta Notre Dame de Sion Lisesi konser salonunda İstanbullu cazseverlerle buluşacak.

”İstanbul 2010 Chopin Piyano Haftaları” kapsamında ise Endre Hegedüs Piyano Resitali, 2 Mayısta, Emre Şen Piyano Resitali, 5 Mayısta, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi‘nde düzenlenecek.

OPERA: ”TELEFON/İNSAN SESİ”

Bestesi ve librettosu C.G. Menotti‘ye ait ”Telefon”, bestesi F. Poulenc‘e ve librettosu J.Cocteau‘ya ait ”İnsan Sesi” isimli tek perdelik operalardan oluşan gösteri, 4 Mayısta Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi‘nde izlenebilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme