‘Hababam’ Kültür Merkezi Oluyor

Etkinlikler
Kel Mahmut‘uyla, İnek Şaban‘ıyla, Güdük Necmi‘siyle Türk sinemasında bir efsane olan Hababam Sınıfı’nın çekildiği Adile Sultan Kasrı, 24 Kasım’da öğretmenevi ve kültür me...
EMOJİLE

Kel Mahmut‘uyla, İnek Şaban‘ıyla, Güdük Necmi‘siyle Türk sinemasında bir efsane olan Hababam Sınıfı’nın çekildiği Adile Sultan Kasrı, 24 Kasım’da öğretmenevi ve kültür merkezi olarak kullanılmak üzere yeniden hizmete açılacak.

İnek Şaban, Güdük Necmi, Damat Ferit, Tulum Hayri, Hafize Ana ve Mahmut Hoca (Kel Mahmut). Bu isimleri Türkiye’de bilmeyen ya da duymayan kişi yok denecek kadar azdır. Çünkü onlar Rıfat Ilgaz’ın en önemli eserinden sinemaya uyarlanan ve Türk sinemasının efsanelerinden ‘Hababam Sınıfı’nın karakterleri. Bu ünlü sınıfın hatıraları önümüzdeki günlerde yeniden canlanacak. Filmin çekildiği Adile Sultan Kasrı, 5 yıllık restorasyonun ardından, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenevi ve kültür merkezi olarak kullanılmak üzere yeniden hizmete açılacak.

Validebağ Tesisleri içinde bulunan ve 1916 yılından bu yana eğitim amaçlı kullanılan Adile Sultan Kasrı, 1975 yılında ‘Hababam Sınıfı’na ev sahipliği yaparak herkesin merak ettiği bir mekan haline dönüştü. Hababam Sınıfı Müzesi olarak da kullanılan Adile Sultan Kasrı, yıprandığı için 2005 yılında restorasyona alındı. 157 yıllık tarihi bina, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde yenilenmiş yüzüyle öğretmenevi ve kültür merkezi olarak kullanılmak üzere yeniden hizmete açılacak. Kasrın açılışına filmde rol alan oyuncuların da katılması bekleniyor.

Validebağ Öğretmenevi Müdürü Meral Veziroğlu, tarihi yapının, restorasyon çalışması nedeniyle bir süre kapalı tutulduğunu söyledi. Onarımı biten tarihi yapının 24 Kasım’da İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız’ın vereceği resepsiyonla halka tanıtılacağını anlatan Veziroğlu, "Uzun zamandır onarım nedeniyle öğretmenlerin özlem ve merakla beklediği tarihi bina, yeni yüzüyle konuklarını ağırlayacak." dedi.

Mekanın 2. Mahmut’un kızı Adile Sultan adına 1853 yılında yaptırıldığını hatırlatan Veziroğlu, şöyle konuştu: "1916 yılında Maarif vekaletine tahsis edilen tarihi bina, o yıllarda yetim kız ve erkek çocukların okulu olmuş. Bina, 1926’da da eğitimcilere hizmet etmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilerek ‘Validebağ Prevantoryumu’ adıyla uzun yıllar öğretmen ve öğrencilerin verem öncesi tedavileri için kullanılmış. 1975 yılında Hababam Sınıfı’nın çekimlerinde kullanılarak Türk sinemasına önemli bir hizmette bulunan bina, o günden sonra güzelliğiyle herkesin aklında yer etti." 24 Kasım itibarıyla tarihi binanın eşsiz güzelliğiyle halkın hizmetine sunulacağını bildiren Veziroğlu, eğitim camiasının gönlünde yer etmiş özel bir yer olan, Üsküdar ile Kadıköy ilçelerinin birleştiği Altunizade ile Koşuyolu arasında geniş bir bahçe içinde yer alan Adile Sultan Kasrı’nın bulunduğu Validebağ bahçesi uzun yürüyüşler yapmak, temiz hava solumak isteyenleri misafir etmeyi bekliyor. Burada anıt ağaçlar arasında İstanbul’un karmaşasından uzak, aile, arkadaş ve dostlarınızla çayınızı yudumlarken bir taraftan da kuşların sesini dinleyebilirsiniz.” diye konuştu.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme