Gençlik Bu Olabilir mi?

Etkinlikler
Londra’da bir heykel sanatçısı bulduğu seramik parçaları çağa uygun küçük heykelciklere dönüştürüyor. hamburgerli cep telefonlu heykelcikler sanatçıya göre çağımız gençliğine göndermede bulunuyo...
EMOJİLE

Londra’da bir heykel sanatçısı bulduğu seramik parçaları çağa uygun küçük heykelciklere dönüştürüyor. hamburgerli cep telefonlu heykelcikler sanatçıya göre çağımız gençliğine göndermede bulunuyor. Biz her şeye rağmen umutlu yaklaşıp en azından TÜrkiye gençlerinin bu kadar vahim bir durumda olmadığını düşünelim. Ama sanatçıya da bir kulak verelim.

Barnaby Barford, hurda dükkanlarından aldığı bir kaç dolarlık porselenleri hamburger yiyen, telefonla konuşan oyuncaklarla oynayan küçük porselen heykelciklere dönüştürüyor. Her biri en az 16 bin dolardan alıcı bulan heykelcikleri MC Donalds’ta ve İngiltere’nin ünlü fast food zincirlerinden KFC’de manken olarak kullanılıyor 31 yaşındaki sanatçı, bu heykelleri yapmaktaki amacının "yaşlıların gözünden genç nesillerin nasıl göründüğünü göstermek olduğunu" söylüyor. Londra’da 31 yaşındaki eşi Valeria ile yaşayan Barford, bu heykelciklerine insanların ilgisini ve değişik tepkileri görmenin kendisini çok mutlu ettiğini de sözlerine ekliyor. Tepkileri de, "Bazı insanlar korkunç bazıları eğlenceli buluyor. Ama ben her görenin çok şaşırdığını düşünüyorum, çünkü bildikleri normal porseleni tamamen yeni bir şekilde görüyorlar."

Sanatçı alalâde porselenleri de tercih etmiyor, kullandıkları genelde tarihi değeri olan porselenler, onları hurdacılardan ve eskicilerden topluyor. Kestiği ve düzelttiği parçalardan aksesuarları ile birlikte heykelcikler yapıyor. Her bir çocuğun elinde de muhakkak cep telefonu ve hamburger gibi çağı yansıtan nesneler oluyor. Bir parçayı yapabilmek da sanatçının üç ayını alıyor.
 
Barford, eserlerinin günümüz gençliğinin bir eleştirisi olduğunu da sözlerine ekliyor ve şöyle devam ediyor: "Kesinlikle günümüz gençliğini karalamaya çalışmıyorum, sadece gördüklerimi yansıtıyorum. Yaptıklarımın da günümüz yaşantısını birebir yansıttığını düşünüyorum. Eleştiri yapıyorum ama biraz da insanları güldürmek istiyorum."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme