Gençler Balkanlardaki sorunları konuştu

Etkinlikler
Uluslarası gençlik buluşmalarının bu yılki adresi Arnavutluk’un başkenti Tiran’dı. 40 ülkeden akademisyenlerin katıldığı etkinlikte, gençlerin meseleleri konuşuldu. İslâm Dünyası Sivil Top...
EMOJİLE

Uluslarası gençlik buluşmalarının bu yılki adresi Arnavutluk’un başkenti Tiran’dı. 40 ülkeden akademisyenlerin katıldığı etkinlikte, gençlerin meseleleri konuşuldu.

İslâm Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin yılda iki kere düzenlediği Uluslararası Gençlik Buluşması etkinliği kapsamında bir de foruma yer veriliyor. Buluşma, Tiran’a dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 250 genç bir araya toplarken, gençler burada ortak tarih ve gelecek hakkındaki görüşlerini paylaştılar.

Alsar Vakfı temsilcisi Edvin Cami, “Bu buluşmada Arnavutluk’ta İslâm’ın nasıl yaygınlaştığını, tarih boyunca İslam’ın nasıl geliştiğini, özellikle komünizm döneminde ve bu dönemden sonra, Müslümanların dinlerini korumaları ve günümüzde daha da yaygınlaşması hakkında sunumumuzu yaptık. Ayrıca gelecekte de İslam’ın nasıl gelişebileceğini ve yaygınlaşmasına nasıl katkı sağlayabileceğimizi genç arkadaşlarımızla paylaştık” dedi.

Her yıl farklı ülkelerden gençlerin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Gençlik Buluşması’nın bu yılki başlığı ise “Balkanlar’ın Sorunları ve Çözüm Teklifleri” idi. Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika’da  sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev alan gençler, düzenlenen forumda ülkelerinin problemlerini ve Balkan ülkeleri ile olan ilişkilerini konu alan sunum yaptılar.

Gençlik Buluşması’na Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’dan gelen genç katılımcılar, ülkelerinde İslâm’ın tarih boyunca nasıl tanıtıldığını ve modern zihniyetin getirdiği sorunları tartıştılar.

Rina Gurgule
Dünya Bizim