Genç Öncüler 2. Kısa Film Yarışması’nda Kazananlar Belli Oldu

Törende konuşan Kamu Başdenetçisi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, “Bireyselleşme ve Aile” temasının çok önemli bir konu olduğunu söyledi.

Malkoç, Genç Öncüler’in aileyi, toplumun en çok anladığı lisanda, sinema diliyle, kısa film yarışmasıyla gündeme taşımaya çalıştığını belirterek, “Umut ediyorum ki bunlar çoğalır. Sadece İstanbul’la, Ankara’yla sınırlı kalmaz ve Türkiye’nin dört bir yanında yaygınlaşır. Çok şükür Türkiye’nin 81 ilinde üniversiteler var. Bu durum, kültür, sanat, edebiyat ve sinema açısından illere müthiş bir canlılık katıyor. Hayatın da, özellikle sosyal çalışmaların, sinemayla, edebiyatla, sanatla mutlaka zenginleştirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Genç

Malkoç: Bireyselleşme ve Aile konusunun seçilmesi isabetli olmuştur.

– “Aile toplumun temelidir”

Ailenin, bütün disiplinlerde toplumun temeli olduğuna dikkati çeken Malkoç, şöyle devam etti:

“Son 10 yılda evlilikler yüzde 4 azaldı, boşanmalar yüzde 34 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 1 milyon 184 bin 266 çift son 10 yılda boşandı. Siz bunların anne, baba ve çocuklarını ekleyip nüfusa oranlarsak, önümüzdeki dönemde tedbir almazsak toplumun nereye gittiğini görürüz. ‘Boşandı’ demek kolay ama ızdıraplar, sıkıntılar ve manevi boşluklar yaşandı? Bunu ancak yaşayanlar bilir. Bu bakımdan bu konunun seçilmesi isabetli olmuştur.”

Şeref Malkoç, aile konusunun yeniden ele alınmasında, bireylerin dışında en büyük sorumluluğun sivil toplum kuruluşlarına düştüğünü sözlerine ekledi.

Genç

Çelenk: Çocuğun yeri, ailenin yanıdır. Çünkü aile toplumun temelidir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Selim Çelenk de Bakanlık olarak aile odaklı, ailenin korunmasına yönelik çok planlı çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Yaklaşık 14 yıldır il müdürlüğü yaptığını dile getirerek, “14 sene evvel bu kurumda aileler dağıldığı için 28 bin çocuğa bakılıyorken, bugün 13 bin çocuğa bakıyoruz. Çocuklarını ailelere döndürmek üzere ailelerle yaptığımız çalışmalarla, yaklaşık 15 bin çocuğu ailelere gönderdiğimiz gibi, bize gelmesi gereken çocukları da yine ailelerle çalışarak ailelerin yanında bırakmaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aile sorunlarının sinemayla anlatılıyor olmasından dolayı mutlu olduklarını aktaran Çelenk, “Şu anda İstanbul genelinde 2 bin 200 çocuğa kurumda, 16 bin 500 çocuğa da evinde bakıyoruz. Bu, ailenin korunmasına yönelik bir çalışmadır. Bu çocukları bize vereceklerine, ‘Biz size para verelim, geçim sıkıntısı çekme, çocuğu evinden koparma’ diyoruz. Çocuğun yeri, ailenin yanıdır. Çünkü aile toplumun temelidir.” şeklinde konuştu.

Çelenk, Türkiye genelinde 89 bin çocuğa evinde bakıldığına işaret ederek, engellilerin de ailenin korunması adına evde bakıldığını belirtti.

Genç

Özcan: Artık aile içinde çok ciddi koruyucu önemler alınmalı ve bu konuda yetkili tüm kurum ve kuruluşlar ısrarla göreve davet edilmelidir.

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği Genel Başkanı Aşkın Özcan ise toplumun en temel problemlerini gündeme taşıdıklarını söyledi.

Sosyal sorumluluğun gereğini yerine getirmeye gayret ettiklerinin altını çizen Özcan, şunları kaydetti:

“Problemli olarak gördüğümüz konularda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediğimiz projemizi, amacına uygun olarak devam ettirmek en büyük isteklerimizden biri. Toplumun en temel yapı taşı olan aile, tarihin en eski örgütlü yapısıdır. İlk insanla birlikte aile kurumu meydana gelmiş, nesilden nesile intikal ederek ve değişik şekiller alarak günümüze kadar ulaşmıştır. Etkisi ve önemi asla kaybolmamış bir sistem, yapı ve kurumdur aile.” Aşkın Özcan; yarışmanın da bu amaca hizmet ettiğinin altını çizdi. Özcan, toplumun yapı taşı olan ailenin birçok sorun ve krizler karşısında korumasız bir hedef haline geldiğini ve bu durumun evliliğe ilginin azalmasına, bireyselleşmeye, gayri meşru birlikteliklerin artmasına, kadının fıtratına uygun olmayan iş alanlarında çalışmasına, doğurganlık hızının düşmesine ve buna bağlı olarak da neslin yaşlanması sorununu ortaya çıkardığını dile getirdi. Özcan, Genç Öncüler Hareketi olarak, her türlü olumsuz etkilerin hedefinde olan birey ve ailenin zamanın ruhunu okuyarak, şuurlu hareket ederek korunması gerektiğini söyledi ve ekledi: “Artık aile içinde çok ciddi koruyucu önemler alınmalı ve bu konuda yetkili tüm kurum ve kuruluşlar ısrarla göreve davet edilmelidir.”

Genç

Yarışmaya yapılan 60 başvuru, İhsan Kabil başkanlığında, Emre Konuk, Cihan Aktaş, Abdulhamit Güler, İsmail Kılıçarslan ve Dilek Karataş‘tan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Törende 10 yapıma toplam 30 bin lira ödül verildi.

Genç

İşte Bireyselleşme ve Aile temalı 2. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması’nın kazananları.

Mansiyon Ödülleri: – AN-NE – BİR İSMAİL BİR YAKUP – ROK – İNSAN – GERİDE KALANLARI KURTAR (Biner lira)

Genç Öncüler Özel Ödülü: Nar Ağacı / Ramazan Aygürt (2 bin lira)

Jüri Özel Ödülü: İsterdim / Hasan Erdoğmuş (2 bin lira)

Üçüncülük Ödülü: Hırsız / Fatih Aysöndü (4 bin lira)

İkincilik Ödülü: Mağrib / Bahadır Kapır – Ferhat Zengin (7 bin lira)

Birincilik Ödülü: Babaannemin Caz Tutkusu / Ercan Selim Öngöz (10 bin lira)

Genç