Geçen Haftanın En Çok Satanları!

Etkinlikler
Pek çok yayınevinin ölü sezona girileceği korkusu ile yeni kitap asmaya yanaşmadığı kitap piyasasına sürülen yeni eserler, reklam ve medya desteği ile kıyasıya rekabet sergiledi. İşte rekabetin ilk so...
EMOJİLE

Pek çok yayınevinin ölü sezona girileceği korkusu ile yeni kitap asmaya yanaşmadığı kitap piyasasına sürülen yeni eserler, reklam ve medya desteği ile kıyasıya rekabet sergiledi. İşte rekabetin ilk sonuçları:

Haber 7 Kitap Sayfası ve www.ilknokta.com stratejik işbirliği ile hazırlanan en çok satılan kitaplar listesinde geçtiğimiz haftaya damgasını yeni çıkan kitaplar vurdu.

Everest Yayınevi‘den Ahmet Ümit‘in İstanbul Hatırası, Doğan Kitap‘tan Jean-Christophe Grange‘nin Ölü Ruhlar Ormanı ve Can Yayınları‘ndan Jasper Kent‘in Oniki adlı kitapları arasında gerek medyada, gerek reklam alanında, gerekse kitapevi raflarında kıyasıya rekabet vardı. Ahmet Ümit rekabette açık ara öne geçmeyi başardı. Grange‘nin Ölü Ruhlar Ormanı hedeflenen satış rakamına ulaşamasa da ikinci sırada yer almayı başardı. Can yayınları‘nın büyük reklam harcamasına girdiği Oniki ise Yeditepe‘nin sessiz sedasız piyasaya sürdüğü Pazarlık adlı eserinin de ardında kaldı.

Pegasus‘un yeni çıkan kitaplardan Stieg Larsson‘un Ateşle Oynayan Kız‘ı çok satanlar listesinde ilk ona giremedi ama internet üzerinden kitap satışlarındaki listelerde diğer kitaplara yakın satıy çizgisi ile dikkat çekti.

Yaşar İliksiz‘in Profil yayınlarınca neşredilen, tarihçilik bilgisi ve edebi yetenekleri ile yoğurduğu eseri Konstantin‘ın Sırrı da yaşanan yoğun rekabet ortamında ilk 20’de yer bulamadı. Ancak eser özellikle internet üzerinden kitap satış listelerinin çok satanlarında üst sıralarda yer almayı başardı. İlknokta.com’da 5., Kitaptürk’te 8., olan kitap Kitapyurdu.com sitesinde en çok satan ilk 20 kitap arasına girmeyi başardı…

İnternet üzerinden kitap satışlarında İstanbul Hatırası açık ara birinci. Garange bazı sitelerde ilk üçe giremiyor ancak o da çok satanlarda başı çeken eserler arasında. Pazarlık ve Yavuz‘un Küpesi internetten çok satılan eserler arasında.

Oniki adlı eserin internet satış rakamlarında hayli gerilerde seyretmesi de dikkat çekiyor…

Gazeteci Yazar Ertuğrul Özkök’ün Tuhaf adlı eseri de D&R satışları itibariyle ilk üç sırada yer alıyor ancak diğer mağazaların satışlarında beklenen ilgiyi görmediği için liste dışında kalıyor ve adı gibi tuhaf bir satış seyri ortaya çıkartıyor…

Dağıtım şirketleri, kitap satış zinciri bulunan mağazaların ağırlıklı olduğu incelemelerimiz sonucu geçtiğimiz hafta en çok satılan kitaplar listesi şu şekilde oluştu:

1- İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit – Everest Yayınları
2- Ölü Ruhlar Ormanı – Jean-Christophe Grange – Doğan Kitap
3- Pazarlık – Vahdettin Engin – Yeditepe Yayınevi
4- Oniki – Jasper Kent – Can Yayınları
5- Sil Baştan – Ken Grimwood – Koridor Yayıncılık
6- Bir Gün – David Nicholls – Pegasus Yayıncılık
7- Osmanlılar – Halil İnalcık – Timaş Yayınları
8- Kalb İbresi – Fethullah Gülen – Nil Yayınları
9- Şark Ekspresi’nde Cinayet – Gizli Düşman – Agatha Christie – NTV Yayınları
10- Brida – Paulo Coelho – Can Yayınları
11- Halide Edib – İpek Çalışlar – Everest Yayınları
12- Küçük Arı -Chris Cleave – Pegasus Yayıncılık
13- Çocuklarla Doğru İletişim – Sabiha Paktuna Keskin – Boyut Yayınları
14- Ateşle Oynayan Kız – Stieg Larsson – Pegasus Yayıncılık
15-Leyla – Alexandra Cavelius – Pegasus Yayıncılık
16- Kalbim Sende Kaldı – Judith McNaught – Epsilon Yayınevi
17- Kayıp Gül – Serdar Özkan – Timaş Yayınları
18- Bozkırın Sırrı Türk Peygamber – Ahmet Turgut -Profil Yayıncılık
19- Mutluluk Projesi – Gretchen Rubin – April Yayıncılık
20- Yavuz’un Küpesi – Erhan Afyoncu – Yeditepe Yayınevi

ELİMİZE ULAŞAN YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Kur’an Kıssalarında Sinematik Özellikler – Züheyr Mansur El Mezidi – Mana Yayınları

Yirmi yıla yakın bir süredir basın-yayın dünyasının içindeyim. Dinî içerikli kitaplar yanı sıra İslam düşünürlerinin İslam sanatı üzerine yazdıkları pek çok eser okudum. Ama hiç birinde aradığımı bulamadım. Çünkü bu alanda yazılan kitapların hiçbiri belli bir çerçevenin dışına çıkmamıştı. Hepsi bu dinin ne kadar kapsamlı, gerçekçi ve muteber olduğundan bahsediyordu. Merhum Seyit Kutup "Kur’an’da Sanatsal Tasvir" adlı kitabında bu alanda cesaret gerektiren bir sıçrayış gerçekleştirmiş olsa da eseri Kur’an sahnesine ulaşarak görsel ve hayâlî bir temel oluşturacak nitelikte değildi. Ayrıca sinema ya da TV alanında sanat yapımında kullanılabilecek bir fikre dönüştürülmesi de hiç kolay değildi.

Türkçe Ezan ve Menderes – Mustafa Armağan – Timaş Yayınları

16 Haziran 1950. Yakın tarihimizin kırılma anlarından biri. Türkiye, 1932 yılından beri "Tanrı uludur, Tanrı uludur" şeklinde okunan Türkçe ezanı o gün resmen bırakıp Arapça ezana dönecektir. Tarihçi Mustafa Armağan`ın uzun süren araştırmaları sonucunda hazırlanan kaynak bir eser.

Peygamberimizin Hitabeti – Ahmet Lütfi Kazancı – Ensar Neşriyat

Resûlullah (s.a.) nübüvvet ve risâlet vazifesinin gereği olarak “HİKMETLE, MEV’İZA-İ HASENE İLE RABBİNİN YOLUNA DAVET” ve ilâhî hükümleri tebliğ maksadıyla; ciddî, samîmî, gösterişten uzak bir hitâbet örneği vermiştir. O, “İDDİASIZ FAKAT MÜKEMMEL BiR HATİPTİR” Gayesi hitâbet olmamakla beraber, modern hitâbette faydalı ve başarılı olan her usûl ve tekniği, Rasûlullah’ın, hitâbetinde kullandığını görmek mümkündür. O, kendinden sonra gelen ve samîmî dileklerle İslâm’a davet görevini yüklenecek olanlara; tatbiki mümkün, faydalı ve başarılı bir hitâbet tekniği bırakmıştır.

Konstantin’in Sırrı – Yaşar İliksiz – Profil Yayıncılık

Kaza süsü verilmiş bir cinayet… Öldürülen meçhul kişiye ait; tarihin derinliklerinden günümüze taşınmış, hangi inanca ait olduğu tahmin edilemeyen gizemli bir muska… Cinayete şahitlik eden ve muskayı bulduktan sonra hayatı alt üst olan ünlü bir basketbolcu… – Sır içinde sırla örülmüş, tarihi gerçekleri kullanarak kurgulanmış bir eser.

Bir Çay Daha Lütfen – Katharine Branning – Kaynak Kitaplığı

“Ayrılırken arkamdan seslenen insanlar, yolculuğumun su gibi akıp gitmesi için bir dua olmak üzere arkamdan su döken kadınlar oldu. Otobüslere bindiğimde çiçekler, hediyeler sunuldu. Benim kendi ailem bana bu şekilde bir sevgi ve ilgi göstermedi, ya seninki Lady Mary?”

Fırtına Büyücüsü – Jim Butcher – İthaki Yayınları

Harry Dresden işinin en iyisiydi. Eh, teknik olarak o işi yapan tek kişiydi. Dolayısıyla Chicago Emniyet Müdürlüğü fanilerin yaratıcılığını ya da kapasitesini aşan bir vakayla karşılaştığında cevaplar almak için onun kapısını çalıyordu. Çünkü ‘günlük’ dünya aslında tuhaf ve büyülü şeylerle dolup taşıyordu ve bunların büyük bölümünün insanlarla arası iyi değildi. İşte Harry burada devreye giriyordu. Sorun çıkaran tuhaf şeyleri enselemek için bir büyücü gerekiyordu.

İstanbullu Masallar – Nurefşan Çağlaroğlu – Nesil Yayınları

Kaf Dağı’nın sultanı, kuşların sultanına ferman etmiş: “Duydum ki bir diyar varmış İstanbul diye… Dünyanın tacı, gönüllerin ilacı imiş. Her kim görürse orayı, mest olurmuş gönül sarayı… Dilerim ki İstanbul’u İstanbul yapan güzellikleri bilelim. Biz de Kaf Dağı’na bu güzellikleri serelim.”

Futbolun Şifreleri – Simon Kuper, Stefan Szymanski – İthaki Yayınları

Amerika neden uluslararası futbolda baskın değildir… Ve nasıl hâkim hale gelebilir? Yeryüzündeki en iyi futbol ülkesi hangisidir? En tutkulu taraftar kimindir? Futbolun intihar oranlarına etkisi nedir?…

Kağıttan Evler – Ümit Zeynep Kayabaş – Ürün Yayınları

bu şiir, şehrin kapanmış kapılarında sabahlayan
yükü aşk olan kervanlara söylenmiştir

Bay Toppit – Charles Elton – İthaki Yayınları

‘Charles Elton’ın mizahı Karaorman’ın kendisi kadar kara ve acımasız… olağanüstü bir ilk kitap.’ Sunday Times

Müşterek Dostumuz – Charles Dickens – İthaki Yayınları

Müşterek Dostumuz’da Dickens, dönemin kapitalizminin başkenti Londra’daki hayata dair, belki de başka hiçbir romanında göremeyeceğimiz ölçüde geniş bir panaroma sunar, çünkü, malum, para yokluğuyla bile her yerdedir. En alt tabakalardan en üst tabakalara mekik dokuyacağını zaten daha en baştan sezdirir Dickens: Roman Thames Nehri’ne düşen cesetleri toplama işi yapan ailenin rutin turlarından birinin tekinsiz betimlenişiyle açılır ve hemen ardından yeni zengin Veneeringler’in evindeki yemeğin ve davetlilerin alaycı ve olağanüstü komik bir biçimde anlatıldığı bölüm gelir. Romandaki müthiş dil ve üslup çeşitliliğinin de habercisidir bu iki bölüm. Dilbilimcilerin tabiriyle “sosyolekt”lere (ve tabii “idiolektlere”de) olağanüstü duyarlı bir kulağı olan Dickens, bu romanda bir yandan bütün toplumsal tabakaları gezerken, bir yandan da her birini anlatmaya en uygun dili ve üslubu da yakalar. Yakaladıktan sonra da uzun uzun keyfini çıkarır ve okuru da kendinden geçirir. Romanın zenginlikleri bu eleştirel ve çok geniş kapsamlı toplumsal içeriğiyle ve dilinin olağanüstülüğüyle de sınırlı değildir; bütün Dickens romanlarında olduğu gibi insani anlamda müthiş derinlikli sahneler bu romanda da fazlasıyla vardır.

Kelime Haznem – Betül Ertekin – Muştu Yayınları

Okul öncesi çocukları, günlük hayatta bilmedikleri birçok kelime duyarlar. Bu kelimeler, onların anlayacağı şekilde açıklanmalıdır. Bizlerin görevi, çocuklarımızın kelime dağarcığını mümkün olduğunca geliştirmektir. Çünkü bu, çocukların hem zekâ hem de dil gelişimi için çok ehemmiyetlidir. İşte, Kelime Haznem Kitabı çocukların hikâye, bilmece, şiir, soru ve anlatım cümleleriyle birçok kelimeyi öğrenebilecekleri şekilde hazırlanmıştır.

Namazın Sayısal Mucizeleri – Niyazi Beki – Zafer Yayınları

Ebced hesabı ve Kur´an´daki sayısal mucizeler konusunda Türkiye´deki en mütehassıs kalemlerden biri olan Niyazi Beki´den son derece orjinal bir çalışma daha! Beş vakit namazın kur´an ayetleri arasında şifrelenmiş şaşırtıcı kodları…

Eve Kardeş Geldi – Ali Çankırılı – Uğurböceği Yayınları

Anne baba okulunda, kardeş kıskançlığı konusunu işlemeden önce, soruyorum: ?Kardeş kıskançlığı kötü bir duygu mu?? Çoğu anne babalar: ?Evet, kardeş kıskançlığı kötü bir duygudur? diyorlar. ?O halde bu konuyu gerçekten işlememiz gerekiyor? diyorum. Çünkü kardeş kıskançlığı doğal (fıtrî) bir duygu olup az veya çok her çocukta vardır.

Osmanlı Hikayeleri – Zehra Aydüz – Zafer Yayınları

Bu kitapta hikâyelerin tatlı diliyle o güzide insanları anlamayı, yüksek bir medeniyetin içindeki cevheri sergilemeyi amaçladım. Hatıralarıyla aramızda yaşadıklarını farzederek bu hatıralara vefa borcumu yerine getirmeye çalıştım. Bir pencere açmaya çalıştım, yüzyıllar öncesine uzanan.

Demokratik Hilafet’e Doğru – Ahmet El Katip – Mana Yayınları

Sünni Siyasal Düşüncenin Gelişimi – Hilafet ve demokrasiyi bir araya getirmek mümkün müdür? – Uzun süre Müslümanları meşgul eden, kiminin olumlu kiminin olumsuz cevap verdiği bir soru… – Olumsuz cevap verenlerin bazıları “İslam”ı terk ederek “demokrasi”yi seçerken…

Bir Kucak Köy Bir Kulaç Şehir – Sabahattin Burhan – Nesil Yayınları

Pek çoğu yaşanmış olaylardan alınan, birbirinden güzel tam 21 hikâyenin yer aldığı bu eser, sizi Anadolu`nun derinliklerinde bir yolculuğa çıkarıyor.

Ezanın Yasaklı Yılları – Harun Tokak, Hayreddin Karaman, Ümit Meriç – Özge Yayınevi

Türkçe Ezan tartışmaları hiç kuşkusuz Osmanlı’nın batılılaşmasını isteyen batıcılar tarafından bir dizi dini reformasyon talepleri ile sürekli gündeme getirilmiştir.

Mine – Işık Gürer – Aya Yayıncılık

Hayat var; aşk da… Hayatın küçük anları vardır. Bazen bir mutluluk ya da karanlıktan kopmuş küçücük bir ışık parçası gizlenmiştir bu anlara. Açığa çıkması için, sevgi dolu ve tutkuyla yapılacak bir dokunuş gereklidir. Bu dokunuş yılların ağırlığını örtbas ederek, sonsuz bir ışıltıyla doğacak güneşi müjdeler.

Yalnızlık Mevsimi – Tolga Aydoğan – Postiga Yayınları

1982, Ankara doğumlu. “Cennet Mahallesi”, “Cemile”, “Bizim Evin Halleri”, “Unutma Beni”, “Ay Işığı” ve “Arka Sokaklar” dizilerinin senaryo ve öykülerini yazmıştır. Halen sinema ve dizi sektöründe yazarlık yapmaktadır. “Yalnızlık Mevsimi” yazarın ilk romanıdır.

Günbegün Mahşer – J. L. Bourne – Resif

Hiç düşmeyen temposu, derinlikli karakterleri ve sürprizli yapısı ile şimdiye kadar yazılmış en iyi zombi romanı…

Lezzet Durakları 2010 – Mehmet YAŞİN – Doğan Kitap

Elinizdeki Lezzet Durakları’nda önceki baskılardan daha çok adres bulacaksınız… Bu adresler sadece büyük kentlerle sınırlı değil. Yol üstündeki köylerdeki ve ilçelerdeki lezzet noktaları da bu son baskıda yer alıyor.

Aziyade – Pierre Loti – NTV Yayınları

Selanik’ten İstanbul’a uzanan bir aşk öyküsü Pierre Loti’den AZİYADE NTV Yayınları’nın Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisi AZİYADE ile devam ediyor. Pierre Loti’nin İstanbul’da geçen romanı hem bir kadına hem de bir diyara duyulan aşkı anlatıyor…

Sultanların İhtişamı – Philip Mansel – Everest Yayınları

Konstantiniyye’nin yazarı, ünlü tarihçi Philip Mansel, bu sefer de 1869-1945 yılları arasında Ortadoğu’nun durumunu ele alıyor. 1945 yılına gelindiğinde Osmanlı İmparatorluğu ve bölgedeki diğer birçok hanedanlık devrilmiş, Ortadoğu, varlıklarını bugün de sürdüren devletlere bölünmüştür. Mansel Sultanların İhtişamı’nda, ışığı sönmekte olan imparatorluktaki hidivlerin, paşaların, beylerin, sultanların, şahların, mollaların, hanların ve emirlerin bu dönüşümdeki önemli rollerini ortaya koyuyor.

Sonsuz Talep – Simon Critchley – Metis Yayıncılık

Simon Critchley Sonsuz Talep’te bir yandan içinde yaşadığımız kapitalist liberal demokrasi döneminde yoğun biçimde hissedilen siyasal hayal kırıklığının nedenlerini araştırırken, bir yandan da bu hayal kırıklığını ve doğurması muhtemel nihilist tepkileri, insanları sahiden motive etme gücü olan radikal bir siyasetle aşmanın yollarını analiz ediyor.

Hayatınızla Ne Yapmak İstiyorsunuz? – Jiddu Krishnamurti – Sistem Yayıncılık

Hayatınızla ne yapmak istiyorsunuz: • İlişkiler hakkında • Eğitiminiz, gelecekteki işiniz hakkında • Hayatınızın tüm amacı hakkında

Her Sekiz Saatte Bir – Hıfzı Özcan – Boyut Yayınları

Fiziksel veya zihinsel anlamda bir görev başaran Türk Spastik Çocuklar Derneği’nin anılarından oluşan bir derleme olan, Prof. engelli çocuklar konusunun yurda yansımasında, anlaşılmasında ve desteklenmesinde sosyal yönden çok önemli Dr. Hıfzı Özcan imzalı bu kitap yoğun bir mesai, emek, anlayış ve sabrın ürünü.

Leonardo’nun Defterleri – Leonardo Da Vinci – Arkadaş Yayınevi

Tarihe damgasını vuran Leonardo da Vinci (1452-1519) dünyadaki en büyük dehalardan birisi. Ressam, mucit, anatomi bilgini, teorisyen, felsefeci, müzisyen ve öğretmen olarak Leonardo sanat, edebiyat, bilim ve teknolojiye olan büyüleyici katkılarıyla sadece Rönesans’ın değil tarihin gelmiş geçmiş en büyük “çok yönlü zekası”.

Her Yönüyle Ressamın El Kitabı – Alfa Yayınları

Her Yönüyle Ressamın Elkitabında bugünün ve geleceğin ressamları için sulu boya, yağlı boya ve akrilik boya hakkında kapsamlı bilgilerle temel tekniklerin tamamına ilişkin örnekler yer alıyor. Tüm uygulama projeleri basit ve anlaşılır açıklamalarla adım adım anlatılıyor.

Mübadele Öncesinde Şile’de Yaşam – Natalia Adamantidu, Yeoryios E. Papastatos – Kitap Yayınevi

“Büyük felaket Şile’den de geçti. Şile artık bizler için sadece tatlı bir anı olarak kaldı. Yunanistan’da yaşayan Şilelilerin her şeyleri var, ama kalplerinin bir parçası, felakete uğrayan, mahvolan bomboş vatanlarında, atalarının teselli bulamayan, yangın dumanları arasında kapkara tepelerde dolaşan ruhlarına yoldaşlık etmek üzere ebediyen Şile’de kalacak.”

Tarkan – Maryo’nun Kuşları – Sezgin Burak – Turkuvaz Kitaplığı

Hun İmparatoru Attila’nın savaşçısı Tarkan’ın serüvenleri sürüyor. Tarkan bu kez, yine kurtuyla birlikte, Batı Roma’nın Adriyatik sahillerindeki önemli bir kalesi olan Akiliya’da ortaya çıkıyor. Büyük İtalya seferini başlatan imparator Attila, pek çok şehri ele geçirdikten sonra Akiliya’ya doğru ilerlemektedir. Yüksek surlarla çevrili ve fethedilmesi güç olan bu şehirde Tarkan, Attila’nın işini kolaylaştırmakla görevlidir.

Osmanlı Mizah Basınında Batılılaşma ve Siyaset – Hamdi Özdiş – Libra Kitapçılık

Son yıllarda tarihçilikte gelişen farklı yaklaşımlar, farklı kaynaklara yönelme olgusunu da beraberinde getirdi. Bu nedenledir ki daha önceden edebiyat tarihçilerine ve kısmen etnologlara bırakılan mizah araştırmaları artık tarihçilerin de ilgi alanına girmeye başlamıştır.

Hayat Veren Kılıç – Yagyu Munenori – Kırmızı Kedi

Büyük kılıç ustası Yagyu Munenori feodal derebeyliklerden oluşan Japonya’nın güçlü bir merkezi yönetime dönüşümüne tanıklık etmişti.16. ve 17. yüzyıllardaki bu dönüşüm birçok kanlı savaşa ve önemli tarihsel olaya neden olmuştu. Munenori bu karmaşa dolu dönemde hem büyük bir kılıç ustası hem de farklı shogunlara akıl veren bir politik deha olarak ünlendi. Stratejik bilgeliğin en değerli klasiklerinden birisi sayılan Hayat Veren Kılıç işte bu olağanüstü koşullarda ortaya çıkmıştı.

Yengeç Gemisi – Takici Kobayaşi – Yordam Kitapları

20. yüzyılın ilk yarısında Japonya’nın kuzeyinde bir yengeç işleme gemisinde, işçilerin insanlık dışı koşullara karşı gerçekleştirdiği bir başkaldırının öyküsü…

Çanakkale Cephesinde Bir Müderris: Abdullah Fevzi Efendi – Ali Osman Koçkuzu – İz Yayıncılık

20. yüzyılın başlarında 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğu, ardı ardına topraklarını kaybediyordu. Elinizdeki kitapta hâtıra ve notlarını okuyacağınız Abdullah Feyzi Efendi, bu karmaşık günlerde yaşanılan olayların ve muhtemel sonuçlarının neler getirip neler götüreceği hususunda, oturduğu yerden bir şeyler yapmanın imkânsızlığını fark etmiş, dört duvar arasından çıkıp hayatın içine dalma cesaretine sahip, entelektüel bir medrese âlimidir.

Hıristiyan Dünyasında Kur’an Karşıtı Söylemin Tarilsel Kökleri – Hüseyin Yaşar – İz Yayıncılık

Kur’an, Hıristiyan dünyasının gündemine çok erken dönemde girmiştir. İslam dünyasının aksiyon kaynağının Kur’an olduğu tespiti yapıldıktan sonra, İslam–Hıristiyan, ilişkileri, siyasi, kültürel tartışmalar, kavgalar tarih boyunca sürekli Kur’an çevresinde meydana gelmiştir. Batı âleminin en sıcak konusunun hâlâ Kur’an olduğu gündemden bilinmektedir. Bu kitap, Hıristiyan dünyasının Allah’ın kelamı Kur’an’a karşı gösterdiği direncin, yaptığı muhalefetin erken dönemlerini sunuyor.

Tercih Sizin – Al Gore – Optimist Yayın Dağıtım

1993-2001 yıllarında ABD’nin başkan yardımcılığını yapan, siyasetçi, iş adamı, belgesel film yapımcısı ve Nobel Barış Ödülü sahibi Al Gore’dan yine çok konuşulacak bir yapıt! Bir genç olarak, yapacağınız hiçbir şey olmadığını mı düşünüyorsunuz?

%100 Eğlenceli Günlüğüm – Kolektif – Timaş Yayınları

HEY GENÇLER VE HEP GENÇ KALACAKLAR! Heyecanla takip ettiğiniz Eğlenceli Bilgi Dünyası’ndan sizler için kıpır kıpır bir defter çıktı! “Ben günlük yazmayı severim.” diyenler de “Ben düzenli biriyim.” diyenler de bu defteri çok sevecekler.

Arap – İsrailogulları İlişkileri – D. S. Margoliouth – Kaknüs Yayınları

İngiliz Akademisi üyesi, Oxford’un elli yıllık Arapça profesörü İslâm üzerine öncü nitelikli araştırmalarıyla tanınan D.S. Margoliouth’un, Schweich Vakfı’nda Arap İsrailoğulları erken devir ilişkileri üzerine verdiği üç konferansın derlemesi.

Geçmişten Günümüze Aşıkların Dilinde Sarıkamış – Abdurrahman Güzel, Ali Berat Alptekin – Çizmeli Kedi Yayınları

Sarıkamış: Doksan bin şehidin yatağı. Sarıkamış harekâtı, gerek harekât öncesi yapılan hazırlıklar, gerek Türk savaşları arasındaki yeri, gerekse harekât sonrası yaşananlar açısından çok konuşuldu.

İhtiyarlığa Övgü ya da Sultan Murad’dan Fatih’e Nasihat – Harun Tuncer – Çamlıca Basım Yayın
Şimdi ey oğul! Bu dünyada üç türlü insan vardır. Biri: Akıl ve fikirleri yerinde, tedbirli ve hiçbir mantıksızlıkları olmayanlar.

Uygarlığa Aşkla Direnmek – D. Ali Taşçı – Çıra Yayıncılık

Uygarlık ve Medeniyet, her ne kadar eş anlamlı olarak bilinse de, amaç ve netice itibarıyla, bağrında barındırdığı insanların anlayış ve inançlarıyla aynı şeyler değildir. Hatta birbirlerine tamamen zıt iki kavram olduğunu söyleyebiliriz. Uygarlık, çatışma kültürüne dayanır; çünkü “sahip olmak” adına varlığını gösterir. Bir nefs-i emmare imparatorluğudur ki, kralı şeytandır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme