‘Garanti Karantina’ Çıktı

Etkinlikler
Şiir vardır insanı gerçeğe ulaştırır, şiir vardır gerçeği insana ulaştırır. Şiir vardır ne gerçeği ne de insanı birşeylere ulaştırır. Şiir vardır insanı da gerçeği de birşeylere ulaştırır. "Garan...
EMOJİLE

Şiir vardır insanı gerçeğe ulaştırır, şiir vardır gerçeği insana ulaştırır. Şiir vardır ne gerçeği ne de insanı birşeylere ulaştırır. Şiir vardır insanı da gerçeği de birşeylere ulaştırır.

"Garanti Karantina" Murat Menteş‘in beklenen kitabı olarak şiir kitapları arasında yerini aldı. Sel Yayınları arasından çıkan kitap Murat Menteş okuyucuları için önemli. Kitap Menteş‘in bu güne kadar ara ara yazdığı şiirlerin toplamı olarak hazırlanmış. Yine kendine özgü dili ve kurgusuyla insanı ara ara dumura uğratacak şekilde hazırlanan şiirleriyle Murat Menteş‘in şiir yanını sorgulatan bir kitap.

"Avarece girdim riske, konjoktüre çektim rest,
asayişi bullak oldum, filinta gibi nakavt;
legal forsum cıvıyor, gönlüme santral şart
Dikkat dikkat, her aşık otodidakt!"


Garanti Karantina
şiirinin ilk mısrası olan bu bölümle başlıyor kitap ve aynı hızla devam ediyor. Ara ara burda ne demiş acaba yazan kişi diyerek sorgularken yine o vurucu cümleleriyle okuyucuya gerçek nedir, insan nedir, gerçek ve insan arasındaki fark nedir gibi şiir üzerinden soruları düşünmeye sevk eden bir kitap. Tartışmalara girmeden, yazılan şiirler üzerinden hareketle: Murat Menteş şiirinde çok şey söylemiş, söylediklerini bildiğimiz yoğun bilgiyle süslemiş, içine serpiştirdiği ironiyle daha bir güzelleştirmiş.

"Bir ömürlük adrenalini tek gecede yaktık.
Afrika aleyhimize delil olarak kullanılacak."

Kitap devinimleri sağlayacak bir şekilde. Bir okumayla kendini ele vermeyen, bir kaç kere hatta defalarca okunduktan sonra yazılan şiirler üzerine birşeyler söyleme gücünü kendinizde hissedebilirsiniz. Ancak söylediğiniz yine eksik kalacaktır. Çünkü bu şiirleri yakalamk biraz zor gözüküyor. Şiirlerini ördüğü kelimeleriyle, anlatım tarzıyla Murat Menteş hep aykırı olabilen yazarlardandır. İlk şiir kitabı olan Garanti Karanti kitabı takipçilerini sevindirse de şiir üzerine uzun uzadıya bir tartışmayı da getirecek gibi.

Şiirinde ara ara halk şiiri şekillerini de kullanan Menteş söyleyişine bir güzellik katmak için kafiyelerden de yararlanmış. Aliterasyon denilebilecek şekilde hazırlanan şiirleri de mevcut özellikle "on tazılı ambiyans" şiirinde "z" harfinin kullanılması yazarın "z" harfine bir tutkunluğu olarak anlamlandırılabilir.

”Mazot rezervimizle zombiler ölçüşemez,
tazımtırak limuzin haddizatında dizel
[dövizin zembereği faizle zaptedilmez]
zonklayan pazularım benzin zammıyla güzel.”

Kitaba çizimleriyle katkıda bulunan Murat Yılmaz da kitabı zenginleştirmiş. Murat Menteş bu kitabıyla da yine okuyucuları şaşırtmayı başarabildi…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme