Fransa’da Türk Mevsimi Başladı

Etkinlikler
İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Cultures France`in ortaklaşa yürüttükleri, her iki ülkenin Dışişleri ve Kültür Bakanlıklarının denetledikleri `Fransa`da Türk Mevsimi` organizasyonu  1 Temmuz&rsqu...
EMOJİLE

İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile Cultures France`in ortaklaşa yürüttükleri, her iki ülkenin Dışişleri ve Kültür Bakanlıklarının denetledikleri `Fransa`da Türk Mevsimi` organizasyonu  1 Temmuz’da başladı.  31 Mart 2010`da sona erecek organizasyon çerçevesinde  41 kentte 300`ün üzerinde etkinlik düzenlenecek.

Türkiye’nin yurtdışında gerçekleştireceği en kapsamlı organizasyonlar arasında yer alan `Türk Mevsimi` etkinlikleri Türkiye ve Fransa tarafından ortaklaşa finanse edilecek ve yaklaşık 24 milyon euroya mal olacak.

Paris’in simgesi olan Eyfel Kulesi 8 Ekim`den 29 Ekim`e kadar kırmızı ve beyaz renklerle aydınlatılacak. Etkinlikler kapsamında 4 Temmuz`da Anadolu Ateşi ve Mercan Dede, Eyfel`in bulunduğu Trocadero Meydanı`nda sahne alacak.                               

Paris’in ünlü Trocadero Meydanı`nda düzenlenecek halka açık etkinlikte, sufi müziği elektronik ritimlerle birleştiren Mercan Dede, dansçıları ve müzisyenleri eşliğinde bir konser verecek. Anadolu Ateşi de 28 Kasım-4 Aralık tarihlerinde Paris`ten sonra Lyon, Clermont Ferrand, Strasbourg şehirlerinde de sahne alacak. Ayrıca Louvre Müzesi`nin bahçesine de Türk kahvehanesi inşa edilecek.

360 Derece Tarih Araştırma Derneği tarafından yürütülen proje kapsamında 30 kürekli ve yelkenli Kybele gemisi, Foça`dan yola çıkıp, Yunanistan, İtalya, Korsika ve Monako`ya uğrayarak, 1 Temmuz`da Marsilya limanına varacak. Marsilya`da 3 hafta kalacak gemide, sergi, panel ve konferanslar gerçekleştirilecek.

17 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde Louvre Müzesi`ne bağlı Tuileries bahçelerinde mimari tasarımı Han Tümertekin tarafından gerçekleştirilen bir Türk kahvehanesi inşa edilecek. Mekanda konserler, dans ve kukla gösterileri de olacak, Türk kahvesi ikram edilecek.

Fransa Milli Kütüphanesi`nde Yaşar Kemal`e özel bir gece düzenlenecek. Kütüphanenin koleksiyonundaki Türk yapıtları bir ay boyunca Ayın Hazineleri etkinliği çerçevesinde sergilenecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme