Fransa’da Türk Kahvesi Yalan Oldu

Etkinlikler
Fransa’da devam eden Türk Mevsimi etkinlikleri adeta bir ‘skandal’a sahne oldu. Etkinlikler, Türk Hükümeti’nin etkinlikleri düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘na (İKS...
EMOJİLE

Fransa’da devam eden Türk Mevsimi etkinlikleri adeta bir ‘skandal’a sahne oldu. Etkinlikler, Türk Hükümeti’nin etkinlikleri düzenleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı‘na (İKSV) gereken maddi desteği zamanında sağlayamaması nedeniyle programından geriye düştü.

10 ve 16 Temmuz arasında Paris’in Louvre Müzesi sınırlarındaki Jardin Des Tuileries‘de izinle tasarlanması ilan olunan Le Cafe Turc / Türk Kahvesi adlı girişimin altyapısını sağlayan inşaat sürecinin, şantiye yöneticisinin Türkiye tarafından 750 bin euroluk alacağının büyük bir kısmını tahsil edememiş olması ve işçilerin de iş bırakmasından ötürü, son derece güç koşullarda ve İKSV yetkililerinin azami çabalarıyla tamamlanmaya çalışıldığı öğrenildi. Öte yandan Paris Louvre Müzesi’nin böylesi bir etkinlik için söz konusu bahçeyi tarihinde ilk kez açma konusundaki titizliği nedeniyle, bu sürenin uzatılamayabileceğinden endişe ediliyor. Ancak her durumda, Le Cafe Turc alanında bu akşam verilmesi planlanan Gevende açılış konseri, yine de iptal edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Mimar Han Tümertekin‘in Türk Kahvesi için tasarımını yaptığı ve eski İstanbul kahvehanelerinden esinlenerek Louvre bahçesine inşa edilen ahşap yapının tamamlanabilmesi için kullanılan vinç de, günlük 5 bin euroluk kira bedelinin ödenememiş olmasından ötürü işi yarıda bırakarak bölgeyi terk etmiş bulunuyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme