Fransa’da Türk Festivali Coşkusu

Etkinlikler
Fransa’nın Lyon kenti yakınlarındaki Villefranche kasabasında düzenlenen Türk Kültür Festivali, Bursa’dan gelen Mehter Takımının Belediye binası önünde verdiği konserle başladı. Almanya ve...
EMOJİLE

Fransa’nın Lyon kenti yakınlarındaki Villefranche kasabasında düzenlenen Türk Kültür Festivali, Bursa’dan gelen Mehter Takımının Belediye binası önünde verdiği konserle başladı.

Almanya ve Hollanda’nın çeşitli kentlerinden de yoğun katılımın olduğu festival üç gün sürecek.

"FestiCulture" adı ve "Kültür Köprüsünde Buluşalım" teması altında düzenlenen festival, Türkiye’nin kültürel zenginliklerinin tanıtılmasını amaçlıyor.

Türk Kültür Merkezleri Federasyonu Başkanı Hayri Ergin, "Festivalin amacı, zengin kültürümüzü, bizi biz yapan değerlerimizi buralara taşımak, kültür değerlerimizi, yaşadığımız topluma öz değerleriyle en güzel şekilde birinci elden tanıtmak, kültürler arası köprü vazifesi görmektir" diye konuştu.

Türk Kültür Merkezleri Federasyonu ve Lyon’daki Türk derneklerinin girişimi ile bu yıl ilk kez düzenlenen festivale Türkiye’den de çok sayıda sanatçı katılıyor.

Bursa Mehter Takımı, Semazen Ekibi, yağlı güreş pehlivanları gösterisi, Hacivat-Karagöz gösterileri ve çocuklar için oylun çadırı, üç günlük festivale damgasını vuracak.

Festivalde profesyonel Türk aşçılarının hazırlayacağı birbirinden lezzetli yemeklerle Türk mutfağı da tanıtılıyor.

Atölyelerde ebru sanatı, oltu taşı, çini sanatı, hat sanatı ve cam sanatı konusunda Türkiye’den gelen uzmanların katılımıyla isteyenlere ders verilecek.

AVRUPA’DAKİ TÜRK FİRMALARI

Lyon’daki Türk Kültür Festivali, Fransa ve Avrupa’nın diğer kentlerinde faaliyet gösteren Türk firmalarının buluşmasına da fırsat olacak.

Festivalin yöneticilerinden Yavuz Ankaralı, yaptığı açıklamada, "festivale 160’ın üzerinde Avrupa’da faaliyet gösteren Türk firmasının katıldığını" söyledi.

"Avrupa’daki Türk iş adamları arasında işbirliği ve dayanışmayı da güçlendirmeyi amaçladıklarını" ifade eden Ankaralı, "Türk firmaları dışında, Fransa ve diğer Avrupa kentlerinde çalışan doktor, avukat, mühendis gibi meslek sahibi Türklerin de bireysel olarak festivale iştirak ettiklerini" söyledi.

Ankaralı, Fransa’da faliyet gösteren Türk dernek ve kuruluşlarının da festivale yoğun ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme