Fotoğraflarla Zamanda Yolculuk

Etkinlikler
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kültür etkinlikleri kapsamında devam eden İbrahim Zaman Fotoğraf Sergisi, dünyanın çeşitli bölgelerinden birbirinden ilginç karelerle sanatseverlerle buluştu. ...
EMOJİLE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kültür etkinlikleri kapsamında devam eden İbrahim Zaman Fotoğraf Sergisi, dünyanın çeşitli bölgelerinden birbirinden ilginç karelerle sanatseverlerle buluştu. 22 Nisan 2009 tarihinde başlayan sergi 27 Mayıs 2009  tarihine kadar açık kalacak.

Fotoğrafçılık sanatı ve sergisiyle ilgili konuşan sanatçı İbrahim Zaman, “Beni mesleğime bağlayan ve başarıya taşıyan başlıca unsurun ışık olduğunu keşfimden bu yana 50 yıldır ışığın peşinde koşuyorum. Bazen dağlarda ovalarda, bazen insanlarda ve onların arasında, bazen manzarada, tarihi ortamlarda, kısacası onu nerede bulursam fotoğrafça avcılığını yapıyorum. Onun bana bahşettiği ışıltılı güzelliğin hazzını kana kana yaşıyorum. Nesneler öyle güzel oluyor ki onun altında bazen dalıp gidiyorum, adeta kendimi kaybediyorum. Güzelliklere talip olduğumu defalarca ifade ettim, ama bir daha tekrarlamalıyım, çünkü ışığın altında her şey bir başka güzel. Bu sergim ile sanat hayatımda yapabildiklerimden bir buketi sizlerle paylaşmak istedim. Bazı karelerde belgesel tatlar, bazı karelerde sanatsal kaygılar hissettiren görsellerle aynı zamanda ilgi alanlarımın hangi konular olduğu hakkında bazı ipuçları verebildiğimi umuyorum. Sanatımın 50. yılında bana bu şansı veren yaradana şükrediyorum.” diye konuştu.

İbrahim Zaman, son olarak, “Bu sergiyle sizlere ulaşmamı sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü’ne, başta Daire Başkanı Sayın Av. Numan Güzey’e ve Kültür Müdür Hüseyin Öztürk’e ve ilgili bölüm ekibine içten teşekkürlerimi sunarım.” diyerek ilgililere teşekkür etti.

İbrahim Zaman kimdir?

1937’de Adapazarı’nda doğdu. 1959’da sanatsal nitelikli fotoğrafa ilgi duydu. Adapazarı’nda Grup 5 ve AFAK fotoğraf kulubü üyeliğini yaptı. Güvercinler adıyla ilk kişisel sergisini 1967’de İstanbul’da açtı. Ulusal ve uluslar arası sayısız sergi, saydam gösterisi ve yarışmalara katıldı. Çok sayıda ödül aldı. Zamanla 40 yıl, Türkiye’de Zaman, Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi ve Tarlalar gibi fotoğraf albümleri yayınlandı. Uzun yıllar ulusal ve uluslar arası yarışma jürilerinde bulundu ve halen bu görevini sürdürmektedir. On yılı aşkın zamandır fotoğraf dergisinde eğitim yazıları yazmaktadır. Bir süre Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde portre dersleri veren İbrahim Zaman’ın İstanbul modern sanat müzesi koleksiyonunda da eserleri bulunmaktadır. İbrahim Zaman İFSAK ve GEFSAK onur üyesidir.

İşte sergiden bazı fotoğraflar…

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme