Filozof Levy Kendine Güldürdü!..

Etkinlikler
Fransız filozof Bernard-Henri Levy, yeni kitabında Alman filozof Kant’ı eleştirirken Jean-Baptiste Botul’dan alıntılar yaptı. Ancak Botul, ne yazık ki uydurma bir karakterdi! Fransa’...
EMOJİLE

Fransız filozof Bernard-Henri Levy, yeni kitabında Alman filozof Kant’ı eleştirirken Jean-Baptiste Botul’dan alıntılar yaptı. Ancak Botul, ne yazık ki uydurma bir karakterdi!

Fransa’nın en göz önündeki filozofu Bernard-Henri Levy, yeni kitabında aslında var olmayan kurgusal bir filozoftan alıntı yapınca alay konusu oldu.

Levy, “Felsefede Savaş” isimli yeni kitabında Alman filozof Immanuel Kant’ı eleştirirken, tezlerini, “Kant otoritesi” diye tanımladığı sözde filozof Jean-Baptiste Botul’dan yaptığı alıntılarla destekledi.

Fransız medyasında “şöhretli entelektüel” olarak tanımlanan BHL, kitabını tanıtmak için birçok basın-yayın kuruluşuna röportaj verdi. Kitabı büyük övgüler toplayan BHL’nin foyasını, Le Nouvel Observateur dergisinin muhabiri Aude Lancelin ortaya çıkardı.

Levy’nin argümanını desteklemek için iki sayfa boyunca alıntı yaptığı “filozof” Botul, aslında Fransız hiciv dergisi Le Canard Enchainee’nin muhabiri Frederic Pages’in uydurduğu bir karakterdi.

Botul karakteri, bir gıda zehirlenmesi türü olan “Botulizm” ekolünden geldiğini belirtiyor ve “Sarkıklığın Metafiziği” adlı bir teorisi olduğundan bahsediyordu. İnternet ansiklopedisi “Wikipedia”da da Botul’un kurgusal bir filozof karakteri olduğu yazıyordu.

Savaş muhabirliği de yaptı

Bernard-Henri Levy, Fransa’da adının baş harfleriyle BHL olarak anılıyor. Aktris ve şarkıcı Arielle Dombasle ile evli… Tasarım kıyafetler giyip poz vermekten çok hoşlanıyorlar. Geçmişte savaş muhabirliği de yapan Levy, 1990’larda Bosna Savaşı’na müdahale edilmesi çağrısında bulunurken, 2003’te ise Irak Savaşı’na destek vererek tepki çekmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme