Figaro’nun Düğünü Yeniden Sahnede

Etkinlikler
18 yıl sonra tekrar sahnelenen Figaro’nun Düğünü operasında rol alan İDOB Genel Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, "Operaya ilgisiz kalan insan normal değildir" diyor. İstanbul Devlet Opera ...
EMOJİLE

18 yıl sonra tekrar sahnelenen Figaro’nun Düğünü operasında rol alan İDOB Genel Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, "Operaya ilgisiz kalan insan normal değildir" diyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, son olarak 1992’de sergilediği Figaro’nun Düğünü‘nü yeniden sahneliyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti açılış töreninin de yapıldığı 16 Ocak‘ta prömiyeri yapılan operada, İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Genel Sanat Yönetmeni Suat Arıkan da rol alıyor. Üç yıl aradan sonra İstanbul’lu seyirci karşısına çıkan Arıkan, Figaro’yu canlandırıyor. Yöneticisi olduğu kurumda sahne alan Arıkan, "Sahneye çıktığımda makyaj yapılmış, bana ait olmayan kostümler giymiş ve bana ait olmayan sözler söyleyen bir başka kişi olurum. Kurumun sanat yönetmenliğini yapmamın olumlu ya da olumsuz etkisi olmaz" diyor. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda şan dersleri veren, Macbecth, Othello, Sihirli Flüt, Carmen ve Evita gibi 30’u aşkın eserde rol almış olan Arıkan için Figaro’nun ayrı bir önemi var. Arıkan, Figaro‘nun, kıvrak zekasıyla her türlü zorluğun üstesinden gelen, devrimci kişiliğine hayranlık duyduğunu söylüyor.

JEANLİ GENÇLER GELİYOR

Figaro’nun Düğünü, İstanbulluların da özlediği bir eser olsa gerek; zira ilk üç temsilin biletleri hemen tükenmiş. Ancak Arıkan’a göre buna bakarak Türkiye’de operaya yoğun ilgi olduğunu söylemek mümkün değil. "İstanbul gibi bir kentte üç adet AKM olur, aynı gece üçü dolarsa ‘ilgi var’ denebilir. Operaya ilgisiz kalabilecek insan bence normal değil. İçinde edebiyat, müzik, tiyatro, bale; bir de resim, heykel, ışık gibi bir sürü disiplin olsun ve siz bundan hakkınızı almayın. Bu, insanın kendine karşı takındığı acımasız bir tavırdır" diye konuşan Arıkan, ayrıca cumartesi matinelerine jeanli gençler geldiğini belirtiyor. Orijinal dili İtalyanca, Türkçe üstyazı ile sahnelenen Figaro’nun Düğünü bugün ve 27 Ocak’ta, 23, 25 ve 26 Şubat ve 19 Mart‘ta Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi‘nde.

DEVRİM YARATAN KOMİK OPERA

Wolfgang Amadeus Mozart‘ın bestelediği ‘opera buffa’, yani komik opera Figaro’nun Düğünü, ilk kez 1786’da Viyana’da sahnelendiğinde devrim olarak kabul edildi. Süreyya Operası‘nda sahnelenen eserin rejisini Mehmet Ergüven üstlenmiş. Figaro rolünde Suat Arıkan, Bülent Atak ve Zafer Erdaş dönüşümlü olarak seyirci karşısına çıkıyor. Orkestra şefliğini dönüşümlü olarak Serdar Yalçın ileMurat Kodallı yaparken, eserin dekorları Adnan Öngün, kostümleri Sevtaç Demirer, ışık tasarımı Ahmet Defne‘ye ait. Koro şefliğini Paolo Villa‘nın yaptığı Figaro’nun Düğünü‘nün koreografisi de Neslihan Öztürk imzasını
taşıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme