Evliya Çelebi’nin Filmi Çekilecek

Etkinlikler
26 bölümlük bir belgesel de çekileceğini belirten Medeniyetler İttifakı Türkiye Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, filmin, izleyicileri Evliya Çelebi’nin yanında macera dolu bir seyahate ...
EMOJİLE

26 bölümlük bir belgesel de çekileceğini belirten Medeniyetler İttifakı Türkiye Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, filmin, izleyicileri Evliya Çelebi’nin yanında macera dolu bir seyahate çıkaracağını söylüyor.

 

Dünyanın çeşitli bölgelerini yarım asır at sırtında gezerek en önemli seyahatnamelerden birini kaleme alan Evliya Çelebi’nin hayatı, doğumunun 400. yılında beyazperdeye taşınıyor. 2011 yılının UNESCO tarafından ‘Evliya Çelebi Yılı’ ilan edilmesi münasebetiyle önceki gün Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde "Evliya Çelebi’nin İstanbul’u" adlı serginin açılışı yapıldı. Serginin açılışına Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Medeniyetler İttifakı Türkiye Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa ve çok sayıda davetli katıldı. Evliya Çelebi yılında, ünlü seyyahın sinema filmi ile 26 bölümlük bir belgeselinin de çekileceği bilgisini veren Bekir Karlığa, filmin yönetmeninin yabancı olmasının gündeme gelebileceğini söyledi. Film ve belgeselin yanı sıra Çelebi’nin gezdiği mekânları anlatan bir ‘Ülkeler Kitabı’ ile ‘Evliya Çelebi Atlası’ yayımlanacak. Ayrıca Evliya Çelebi’yi çocuklara sevdirmek için çalışmalar yapılacak.

 

Sergi açılışından sonra UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Medeniyetler İttifakı İstanbul Konferansları kapsamında ‘Geleceğe Köprü Kurmak’ başlıklı bir konferans verdi. Dünyanın içinden geçtiği çalkantılı dönemde kırılan ilişkileri onarmak için kültürlerarası diyaloğun büyük önem kazandığını söyleyen Bokova, kültürel çeşitliliğin insanlığın ortak mirası olduğunu anlattı. Bokova, dünyada sınırlar ortadan kalkarken korkunun sınırlarının ortaya çıktığını, toplumların kültürlerinin yok olmasından korktuklarını ifade etti. Bu noktada kültürel diyaloğun devreye girdiğine dikkat çeken UNESCO Genel Direktörü, kültürel diyaloğun üstünlük kavgası değil, farklı medeniyetleri tanıma ve paylaşım olduğunu belirtti.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme