Eskişehir Festivali Yine Dopdolu

Etkinlikler
Bu yıl 15’incisi düzenlenen "Uluslararası Eskişehir Festivali"; aralarında klasik müzik, dans gösterisi, tiyatro oyunu ve sergilerin de bulunduğu 23 etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 7-1...
EMOJİLE

Bu yıl 15’incisi düzenlenen "Uluslararası Eskişehir Festivali"; aralarında klasik müzik, dans gösterisi, tiyatro oyunu ve sergilerin de bulunduğu 23 etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 7-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek festival, 400’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak.

Eskişehir‘in dünya kültür haritasına girmesini sağlayan; kentin kapılarını, kültür ve sanatın evrensel dünyasına açan Uluslararası Eskişehir Festivali, 15. kez izleyicileriyle buluşuyor. Klasik müzikten rock ve dünya müziğine, tiyatrodan dansa kadar farklı alanları kapsayan renkli bir etkinlik yelpazesinde oluşturulan programda, gösterilerden atölye çalışmalarına uzanan bir dizi faaliyet sanatseverlerle buluşturulacak. Festival, her zamanki gibi yetişkinleri olduğu kadar çocukları da sanatla buluşturmayı hedefliyor.

Zeytinoğlu Eğitim, Bilim ve Kültür Vakfı ile Eskişehir Kentsel Gelişim Vakfı işbirliğiyle organize edilen 15. Uluslararası Eskişehir Festivali‘nde bu yıl dokuz gün içinde beş klasik müzik, bir rock, bir dünya müziği, iki Türk müziği konseri, üç dans gösterisi, iki sergi, dört atölye, iki söyleşi olmak üzere toplam 23 etkinlik gerçekleştirilecek.

Açılış konseri

15. Uluslararası Eskişehir Festivali‘nin açılış konserini, Türkiye’nin çoksesli müzik yaşamının en köklü kuruluşu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası gerçekleştiriyor.  Omri Hadari’nin yöneteceği konserin programında, Rus müziğinin iki büyük bestecisi Çaykovski ve Şostakoviç’in eserleri var. 

Viyolonsel dağarının tanınmış eserlerinden Rokoko Çeşitlemeleri’ni; eğitimini Almanya’da sürdüren genç viyolonsel sanatçısı Dorukhan Doruk seslendiriyor. Konserin ikinci yarısında ise yirminci yüzyılın en önemli senfoni bestecisi Dmitri Şostakoviç’in, Sovyet müzik politikası ile gerilimli ilişkisinde bir dönüm noktası olarak görülen ve çok tartışılan Beşinci Senfoni’si yer alıyor.

Mekanlar ve biletler

Yetişkinleri olduğu kadar çocukları da sanatla buluşturmayı hedefleyen 15. Uluslararası Eskişehir Festivali faaliyetleri, Anadolu Üniversitesi Spor, Sinema ve Atatürk Kültür Merkezi ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı salonlarında izlenime sunulacak.

Festivalin biletleri, Köprübaşı’ndaki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Projeler Bilgi İletişim Merkezi (BİLEM) ile Anadolu Üniversitesi Sinema Salonu ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki gişelerden 16 Ekim’den itibaren satışa sunulacak. Fiyatları tam 12 TL, öğrenci 6 TL, çocuk 1 TL olarak belirlenen biletlerde 65 yaş üstündekiler, öğretmenler ve grup bileti alanlar için indirim uygulanacak.

Sayılarla festival

14 yıl içinde tertiplenen toplam 417 etkinliği 163 bin 469 kişinin izlediği Uluslararası Eskişehir Festivali‘ne, bugüne kadar dünyanın muhtelif ülkelerinden gelen 4 bin 877 sanatçı katıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme