Edebiyatta Cinsel Ayrımcılık…

Etkinlikler
Yayın dünyası yeni bir cinsel ayrımcılık tartışmasıyla sarsılıyor. ABD’de yayımlanan ve oldukça güvenilir ve tanınmış bir dergi olan Publishers Weekly tek bir kadın yazarın kitabını bile “...
EMOJİLE

Yayın dünyası yeni bir cinsel ayrımcılık tartışmasıyla sarsılıyor. ABD’de yayımlanan ve oldukça güvenilir ve tanınmış bir dergi olan Publishers Weekly tek bir kadın yazarın kitabını bile “Yılın En İyi 10 Kitabı” listesine almadı.

Bu saygın derginin “2009 yılında mutlaka okunması gereken kitaplar” listesinde yılın edebiyat alanında büyük başarılara imza atan Kurt Salonu/Wolf Hall kitabıyla Man Booker Ödülü’ne layık görülen Hilary Mantel ya da Uluslararası Booker Ödülü’nü alan Alice Munro gibi isimlere yer vermemesinin ardından, önde gelen İngiliz yazarlar geçtiğimiz cumartesi günü dergiyi protesto ettiler.

ERKEKLER CİDDİYE ALINIYOR

Kevin Hakkında Konuşmalıyız/We Need To Talk About Kevin kitabının ödüllü yazarı Lionel Shriver, derginin yaptığı bu seçimin yayın dünyasına egemen olan “cinsel ayrımcılığa karşı yozlaşmış bir duyarlılık” anlayışının kanıtı olduğunu söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Her zaman bunun gibi listelerle karşılaşıyoruz ve bu aynı tartışmaların gündeme gelmesinden başka bir işe yaramıyor. Yayın dünyası erkeklere, kadınlardan çok daha ciddi yaklaşıyor. Kadın yazarların yazdıklarını bir alt tabaka gibi görüyorlar.”

HİLLARY MANTEL EN İYİSİ

Mantel’in böyle bir listede adının olmadığını gören yazarlar şaşkına döndüklerini ifade ettiler. Helen Dunmore, “Mantel’in en iyi ve bir o kadar eğlenceli kitaplarından biri Kurt Salonu‘nun böyle bir listede olmaması çok şaşırtıcı” yorumunu yaptı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme