‘E-kitap’ Kitabın Yerini Tutar mı?

Etkinlikler
Haber: Bilal Can Yayınevleri günden güne kitaplarını e-kitap haline getirerek okuyucularla buluşturuyor. E-kitap okunur mu, okuyucuların tepkisi nasıl merak ettik ve birkaç soruyla e-kitap soruşturmam...
EMOJİLE

Haber: Bilal Can

Yayınevleri günden güne kitaplarını e-kitap haline getirerek okuyucularla buluşturuyor. E-kitap okunur mu, okuyucuların tepkisi nasıl merak ettik ve birkaç soruyla e-kitap soruşturmamızı başlattık.

Sorularımız

1)e-kitap hakkında ne düşünüyorsun?
2)Bilgisayar ekranında hiç kitap okudun mu?
3)İnternetten hiç e-kitap indirdin mi?
4)e-kitap normal kitabın yerini tutar mı? Neden? Olarak belirledikten sonra dosyamızı tamamladık.

İşte  Cevaplar:

Mustafa Onur
Tv & Radyo
27
1) – E kitap, kolaylık ve ucuz bir kaynak. Kitaplar pahalı diyenlere bir alternatif.
2 ) – Bilgisayarda hiç kitap okumadım, ama yazdım… Yazıyorum hala…
3 ) – Hiç E-Kitap indirmedim.
4 ) – E-kitap, kitabın yerini tutmaz tabi. Normal kitap bağımsız ve mekânsız bir özgürlüktür. E-kitap sa bağımlıdır, bulunduğu bilgisayarın ekranından ayrılma imkânınız yok. Aynı mekânda çok kitap okuyanlardan değilim. Ama çok kitap okuyanlardanım. Param varsa e-kitap niye okuyayım, haftalık 6 kitaba para veren biriyim. Hem yazarın hakkı olan kazancı temin ediyorum, hem de heyecan duyup her yerde okuyabileceğim bir esere sahip oluyorum.

Deniz Kaya
36

1) kitap okuyucuları için faydalı bir site, doğru bir seçim yapmanızı kolaylaştırıyor…
2)Denedim ama sevemedim… yorucu ve sıkıcı..
3)Bir iki kez indirdim…
4)Benim için tutmuyor… Kitab’a ellerimle dokunmalıyım kokusunu duymalıyım. Sevdiğim yerlerin altını çizebilmeliyim… Çok sevdiğimde kalpler kondurmalıyım vs. birde okunmuş kitapları okumayı severim. Benden önceki nerelerin altını çizmiş bu tür şeyleri bilmek hoşuma gider.. Sanırım yeterli…

Sulhi Ceylan
Editör
Yaş: 33

1)İnsanı tanımayan bir zihniyetin uygulaması ve de teknolojinin bize dayatmasıdır. Kitap dediğin topraktan yapılır.
2)Evet, zorlana zorlana…
3)Ne yazık ki evet…
4)E kitap asla normal bir kitabın yerini tutamaz. Zira e-kitap biraz ruhsuz. Kalbe hitap etmiyor. Yazarlarda artık e yazar olacak anlaşılan. Kendi kalelerine çekilmiş, okurla daha da önemlisi hayatla buluşmayan yazarlara doğru evrilmekteyiz. Tüm bunlardan hareketle e-kitaplar YAKILSIN! İnternet belasını başımıza bulaştıranlar internetin altında kalsınlar inş…

Hüseyin Girdap
Programcı
Yaş: 27

1) Dökümantasyon olarak kullanıldığında oldukça faydalı
2) Akademik olarak kullanılması gerekli zaten makale okudum elbette bir kitabın tamamın bilgisayardan okumadım hiç
3) İndirdim
4) Tutmaz. Kitap okumak biraz da kişisel zevk meselesidir. Bilgisayar başında geçirmek istemem kitap okunacak vakti

Enes Malikoğlu
Edip
Yaş: 29

1) Elektronik olan herşeye karşıyım teoride; ama pratikte bu mümkün olmuyor pek. O kadar kuşatılmışız ki elektronik olmayan bir hayatta şu an için tutunmak çok zor. E-kitap konusunda da bu böyle aslında. Ne kadar karşı çıksak da e-kitaptan uzak durmak zor. Şimdilik belki ben gibi nostaljik insanlar mesafeli dursa da çocuklarımız kitapları e-kitap olarak okuyacak belki de.
2 ve 3)İndirdim ve Okudum. Darulkitap diye bir site var uzun süreli olmasa da acil başvuracağım bir bilgi olduğunda açıp buradan okumuşluğum vardır. Ama hiç bir zaman oturup bir e-kitabı bitirmişliğim vaki değil.
4) Şu anki şartlarla cevap verecek olursak yerini tutmaz; ama gelecekte ne olur bilemeyiz. Daktilo ve matbaa çıktığında da kalemle yazılan kitaplar için aynı şeyi düşünmüşlerdir belki ama o tartışma çok gerilerde kaldı. Herşeye rağmen kitabın tozunu, kokusunu sayfalara dokunmanın hazzını sanırım e-kitap veremez. Okuduğunu hissetmek diye birşey varsa e-kitap bu hissi veremez diye düşünüyorum.

Sabri Ünal
Kitaphaber.net Editörü

1)  güzel şeyler düşünüyorum
2) kitap olarak okumadım ama dergi ve kitapçık olarak okuduklarım oldu
3) e-kitap formatında dosyalar indirdim…
4) e-kitap kitap yerini tutacağı ve tutmayacağı yerler var… Teknik kılavuzlar gibi kitapların ve başvuru kaynaklarının e-kitap şeklinde olması basılı olmasından çok daha faydalı… Lakin okunacak olan bir roman ise, e-kitap kitabın yerini tutamaz.

Yasin Kara
Dergici
Yaş: 26
1)e-kitap hakkında çok ayrıntılı bilgiye sahibi değilim. Teknolojinin dişlileri sıkışmış günlük hayatımıza hızla girmesinin kolaylıklar anlamında getirdiği onca yeni iyiliklerden biri de e-kitaplar.

Kitap okumayı çok seven fakat okumak istediği her kitabı da temin edemeyecek durumda olan yurdumun güzel okurlarının istedikleri kitaba kolayca ulaşabilecek olması aklıma gelen en iyi tarafı. Bugüne kadar e-kitaba ihtiyaç duymadım. Belki bir gün benim de işime yarar.

2)Kitap değil de bir e-dergi okumaya çalışmıştım. Tat alamadım. Beni vuran cümlelerin altını çizemedim ki.

3)Bu soru üzerine bir göz attım e kitap sayfalarına. İşime gelmedi. İndirmedim.

4)e-kitap, buram buram matbaa kokan kitapların yerini tutmaz. Mesele ben bilgisayarımdaki masa üstünde bir e-kitap kütüphanesine sahip olmak istemem. Bilgisayarımı koyduğum masamın üzerinde çokça kitabım olsun isterim. Dağınık vaziyette dursunlar.
Şimdi alınan bir kararla e-kitap uygulamasına son verilse ben hiç eksikliğini hissetmem. e-kitap, bizim bildiğimiz kitabın yerini tutmaz. Keşke kitap fiyatları daha düşük olsa… Sinema da çok pahalı… e-sinema çok ucuz ama. Kitap fiyatlarında bir denge yakalanırsa e-kitapların çok ömrü olmaz gibi geliyor bana.

Dilek Yaşar
Tasarımcı – Eğitimci
Yaş: 24
…..

Bence teknoloji ile birlikte kitapların digital ortama geçişi çok isabetli,
zamanının çoğunu bilgisayar başında geçirenler için. Lakin kitap okuma alışkanlığından dolayı, bütün dikkatimi elimde bulunan gerçek bir sayfaya odaklamanın tadını elektronik bir ekran veremez…
…..
Ekranda kitap okudum. Yorucu ve çok ışıklı. E-kitapları üniversiteden beri okuyorum, çoğunluğu resimli olduğu için tercihim. Ama bir edebiyat kitabı ise ya da roman okumamam…
…..

Bir sürü e-kitap arşivim var. Özelliklede yabancı kaynaklar ve teknik kitaplar… isterseniz paylaşırım 🙂
…..
Asla yerini tutamaz. Kitabın matbaa kokusu bile farklı…

Özgür Atasoy
Öğrenci
Yaş: 22

Bilgisayar üzerinden kitap okumak. Her an istediğin kitaba ulaşmak kadar daha mükemmel ne olabilir

İnternetten hiç e-kitap indirmedim ama fırsat buldukça okumayı da ihmal etmiyorum tabi.

e-kitap normal bir kitabın yerini asla tutmaz. Çünkü kitaplığına her baktığında keyif alacağın,kitabı okurken çevirdiğin sayfalardaki o haz elbette ki e-kitapta olmadığını söylersek yanlış olmaz herhalde

Zehra Saksağan
Yaş: 23

Bilgisayar ekranından kitap okuma girişimlerim başarısızlıkla sonuçlandı..bu yüzden netten e- kitap indirme gibi bir olaya teşebbüs etmedim..e-kitap normal kitabın yerini tutmadığındandır tüm bu yaptıklarım..çünkü benim şahsi görüşüm elime alıp kağıt kokusunu hissetmeliyim ki kitapla bir olup onun her harfini anlayayım..

tüm bu gerçeklerin yanında artık hayatımızın her alanına sızmış olan interneti bu yönlü kullanmamız gerektiğine inancım var..uzun lafın kısası hepimiz öleceğiz..rabbim akıbetimizi hayr etsin..

Ferit Genç
Öğrenci
Yaş: 21

 1. günlük hayatta bulamadığımız bir çok kitabı bulmak mümkündür sonuçta
2. evet
3. evet indiriyorum
4. kitabın yerini tutar ama normal bir kitapta okumak daha zevkli

Fehmi Yavuz
Öğrenci
Yaş: 21
1.iyi bi uygulama ama interneti olmayanlar için bir anlam ifade etmez
2. ekrandan sadece kitap özetlerine ve tanıtım yazılarına baktım devamlı kullanacağım bir bilgisayarım ve internet bağlantım yok
3, indirmedim
4.tabiki tutmaz çünkü glikoz kokusuyla karışık yaprak kokusunun ayrı bir tadı var.oluşturulan kütüphaneye sunulan bir şefkat var.yeri geldi mi yoldaş olur yeri geldi mi elinden tutulan sevgili :))

Osman Doğan
Radyo Programcısı
Yaş: 19

1-) e-kitabı çıkaranlardan Rabbim hesabını sorsun…
2) Bilgisayar ekranın da kumarbaz’ı okumaya çalışmıştım sonra kahrettim gidip ayrı yayınevlerinde  2 tane  kumarbaz aldım.
 3)hayır sonsuz şükürler olsun hiç kitap indiremedim
 4) neden soru içinde soru soruyorsunuz. Hayır, tutmaz deyip sıyrılıverirdik. e-kitapçılara düşmanlığınız falan mı var sizin e-kitapçıların hepsini hacklemeliyiz biz kendimizi kokuşan sayfaların arasında mutlu hissederdik. Hissediyoruz da
 ….,

Hüseyin Güneş
Basın-Yayın
Yaş: 24
1)İnsanların günlük hayatlarında kitap matbu olarak fazla yer almadığından, daha kolay ve aynı zamanda hafızasında onlarca kitabı kendi barındıran e-kitaplarla bir nebzede olsa güzel bir ilerleme gibi görülebilir ama şu da bir gerçek ki kitabın matbu haline zaman ayıramayan kişi elektronik haline de pek zaman ayıracağını düşünemiyorum. e-kitap’ın şuan sadece araştırmacılar için fevkalade bir güzel bir çalışma konumunda.

2)Bilgisayara üzerinden kitap okumam daha çok matbu olan halini olurum. Bir konu hakkında araştırmam var ise o konuyla ilgili araştırmalarımla alakalı kitaplardan not almak için sadece incelerim.

3)İnternet üzerinden pdf formatında onlarca kitap indirdim ama bunları okumak için değil de kitap arşivi için indirdim…

4)Bu soruya Jean-Claude Carriére ve Umberto Eco konuşmalarından oluşan "Kitaplardan Kurtulabileceğinizi Sanmayın" kitabında geçen bir alıntıyla cevap vermek isterim: “…Kitap tıpkı kaşık, çekiç, tekerlek veya makas gibidir. Bir kere icat ettikten sonra daha iyisini yapamazsınız…/…Belki bileşimine giren unsurlar gelişim gösterecektir, belki sayfaları kağıttan olmayacaktır artık. Fakat neyse o olarak kalacaktır…”

on5yirmi5.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme