Dünya Yazarları Bu Festivalde

Etkinlikler
Geçen yıl ilki düzenlenen İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali‘nin ikincisi, 30 Ekim- 2 Kasım arasında gerçekleşecek. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 2010‘un açılış tören...
EMOJİLE

Geçen yıl ilki düzenlenen İTEF – İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali‘nin ikincisi, 30 Ekim- 2 Kasım arasında gerçekleşecek. İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 2010‘un açılış töreni, 30 Ekim’de, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay‘ın katılımıyla gerçekleşecek. Açılış töreninden sonraki dört gün boyunca, dünya edebiyatının önemli yazarları söyleşiler, okumalar ve edebiyat partilerinde kitap tutkunlarıyla iç içe olacak.

İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali‘nde yabancı yazarların Türkiye’den yazarlarla yapacakları tanışma-tartışma toplantıları, edebiyat sohbetleri, yazar-öğrenci buluşmaları, Karga’da Edebi Pazar, edebiyat okumaları, yazar sohbetleri ve 2 Kasım’da düzenlenecek kapanış partisi gibi pek çok etkinlik edebiyat severleri bekliyor olacak.

Kalem Ajans tarafından düzenlenen İTEF, bu yıl da dünyanın önemli yazarlarını İstanbul’da ağırlayacak. Yeraltı edebiyatının çağdaş yorumcusu, Underground isimli romanıyla tanıdığımız Rus edebiyatının en önemli isimlerinden Vladimir Makanin, Mısır’ın Nobelli yazarı Necib Mahfuz’un manevi oğlu ilan ettiği, çağdaş Mısır edebiyatının önde gelen isimlerinden Gamal Gitani, Tirza isimli romanı 21. yüzyılın en iyi romanlarından biri seçilen Arnon Grunberg, İsrailli yazar Etgar Keret ve Limon Ağacı ile on binlerce okura ulaşan Sandy Tolan, İTEF 2010’un heyacan uyandıran isimlerinden sadece birkaçı…

Geçtiğimiz yılki Tanpınar Edebiyat Festivali, geçen yıl çok satanlar listesinden aylarca inmeyen ABD’li yazar Adam Fawer, dünyanın en önemli feminist ve aktivist ismi olarak gösterilen Mısırlı yazar Nawal El Saadawi, Agatha ile İstanbul’da kitabının yazarı Cristina Fernandez Cubas, Avrupa tarihini edebiyat lezzetiyle dünyaya okutan Hollandalı yazar Geert Mak gibi birçok değerli yazarı İstanbul’da bir araya getirmişti.

Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, Mısır, Romanya gibi 20’ye yakın yabancı konsolosluk ve kültür merkezlerinin de desteklemeye devam ettiği İTEF 2010’da ayrıca, dünyanın en önemli edebiyat festivallerinden Winternachten ile işbirliğine gidiyor.

Bu kapsamda düzenlenecek İstanbul Yazarlar Buluşması, Gündüz Vassaf moderatörlüğünde gerçekleşecek ve uluslararası sosyo-kültürel sahnede Batılı olmayan edebiyatın yeri ile geleceği tartışılacak.

Festivalin en önemli etkinliklerinden biri Uluslararası Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu ilk sırada yer alıyor. Sempozyumun açılışında, editörlüğünü Prof. Dr. Abdullah Uçman ve Doç. Dr. Handan İnci‘nin yaptığı Ahmet Hamdi Tanpınar – anma ve armağan kitabının da tanıtımı yapılacak. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın birçok editör ve çevirmeni sempozyum kapsamında festivalde buluşacak, çağdaş edebiyatımızın önemli isimleriyle tanışma fırsatı yakalayacaklar. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleşecek olan sempozyum, Doç. Dr. İnci tarafından hazırlanıyor. www.itef.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme