DT Yeni Sezona Başladı

Etkinlikler
Yeni dönemin ilk turunda 38 yeni oyun sahneye koyacak olan DT, Anton Çehov‘dan William Shakespeare‘e, Nazım Hikmet‘ten Aziz Nesin‘e kadar pek çok usta yazarın eserini seyircini...
EMOJİLE

Yeni dönemin ilk turunda 38 yeni oyun sahneye koyacak olan DT, Anton Çehov‘dan William Shakespeare‘e, Nazım Hikmet‘ten Aziz Nesin‘e kadar pek çok usta yazarın eserini seyircinin beğenisine sunacak. 12 bölgedeki perdelerini açan DT, toplam 683 temsil verecek. Yeni dönemin ilk ayında 5 oyunun dünya prömiyeri yapılacak. Ayrıca geçen sezonun beğenilen oyunları da sanatseverlerle buluşturacak.

Trafik Cezası, Yaban, Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Birşey Oldu, Moskova-Petuşki Yolun Sonu, Beğendiğiniz Gibi, Bedensiz Kadın, Kadın Sığınağı, Çok Bilen Çok Yanılır, Ölüm Öpücüğü, Sarıpınar 1914, Papağan Kaçtı, 3. Richard, Hadi Aldat Bakalım, Pinokyo, Don Kişot bu yılın yeni oyunlarından bazıları. Geçen yıl seyircinin beğenisini kazanan Genç Osman, Kerbela, Fosforlu Cevriye gibi oyunlar da bu dönem yine seyirciyle buluşacak.

Devlet Tiyatroları‘nın yeni döneminde perde açacak şehirler ve sahnelenecek oyunlar şöyle:

Sivas Devlet Tiyatrosu, sezonu ‘Gulyabani’ adlı oyunla açıyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanından Lale Oraloğlu’nun oyunlaştırdığı, Mehmet Akay’ın yönettiği oyun Atatürk Kültür Merkezi’nde seyirci karşısına çıkacak.

Erzurum Devlet Tiyatrosu, Muhasipzade Celal’in yazdığı ‘Fermanlı Deli Hazretleri’ni sahneliyor. Devlet Tiyatrosu Sahnesi’ndeki oyunun yönetmen koltuğunda Münir Canar var.

Van Devlet Tiyatrosu‘nun Kültür Merkezi Sahnesi’nde F Garcia Lorca’nın yazdığı ‘Kanlı Düğün’ü görüyoruz. İpek Atagün Gezener’in yönetimindeki oyun 16 Ekim’e kadar sahnelenmeye devam edecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu ise perdelerini Recaizade Ekrem’in yazdığı M.Doğan Yağcı’nın yönettiği ‘Çok Bilen Çok Yanılır’ ile açıyor. Konak Sahnesi’ndeki oyunu günümüz Türkçesine T.Yılmaz Öğüt uyarladı.

Ankara Devlet Tiyatrosu yeni sezona adeta şölenle başladı. Dün akşam alkış sesi duyulan sekiz sahne ve oyunları şunlar: Büyük Tiyatro’da Genç Osman, Şinasi Sahnesi’nde Bir Savaş Hikâyesi, Küçük Tiyatro’da Vahşet Tanrısı, Altındağ Tiyatrosu’nda Geç Kalanlar, Oda Tiyatrosu’nda Krem Karamel, Stüdyo Sahne’de Bir Delinin Hatıra Defteri, Akün Sahnesi’nde Büyük Sultan Oviedolu Katalina, Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde Fosforlu Cevriye.

İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir Sahnesi’nde Profesyonel, Küçük Sahne’de Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi Feridun Karakaya Sahnesi’nde Ne Dersim Azizim sahneliyor.

Bursa Devlet Tiyatrosu, Sarıpınar 1914 adlı oyunla sezona başlıyor. Reşat Nuri Güntekin’in eserini Murat Kurt sahneliyor.

Zonguldak Devlet Tiyatrosu ise İzmir DT bünyesindeki oyuncuların sahneleyeceği Bir Garip Orhan Veli ile tiyatro severleri selamlıyor. Murathan Mungan’ın eserini Yusuf Köksel sahneye koyacak.

Adana Devlet Tiyatrosu ise yarın akşam Özen Rodop’un yazdığı Papağan Kaçtı ile yeni sezona merhaba diyecek. Oyunun yönetmeni Boğaçhan Sözmen.

Konya Devlet Tiyatrosu Mutfak Cadıları adlı çeviri oyunla açıldı. Caroline Smith’in yazdığı oyunu Eylül Aktürk yönetiyor.

Trabzon Devlet Tiyatrosu Barış Erdenk’in yönetimiyle Shakespeare’in ünlü oyunu III. Richard’ı sahneliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme