Diyarbakır’a Ahmet Arif Müzesi

Etkinlikler
Edebiyat müzeleri geliyor. İlki ‘Hasretinden prangalar eskittim’ dizeleriyle hafızalara kazınan ünlü şair Ahmet Arif adına memleketi Diyarbakır’da yapılacak. Listede Mehmet Akif Erso...
EMOJİLE

Edebiyat müzeleri geliyor. İlki ‘Hasretinden prangalar eskittim’ dizeleriyle hafızalara kazınan ünlü şair Ahmet Arif adına memleketi Diyarbakır’da yapılacak. Listede Mehmet Akif Ersoy ve Yaşar Kemal de var.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyarbakır doğumlu şair Ahmet Arif adına müze kuracak. Edebiyat Müze Kütüphaneleri projesi kapsamında yapılacak müze, 2011 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Müzede, Ahmet Arif’in eserlerinin yanı sıra hakkında yazılanlara da yer verilecek.

İSTANBUL’A TANPINAR MÜZESİ


Bakanlığın, Edebiyat Müze Kütüphaneleri projesi sadece Diyarbakır ile sınırlı olmayacak. Ankara, İstanbul, Adana, Erzurum ve Trabzon’da da benzer konseptte müzeler inşa edileceği kamuoyuna yansımıştı. Ankara’daki müze İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un, İstanbul’daki müze modern Türk romanının önemli isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’ın adını taşıyacak.

TRABZON’DA YER ARANIYOR


Adana’daki müze ise, yaşayan bir isme adanacak. Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Yaşar Kemal’in adını taşıyan müze Adana’da kurulacak. Erzurum’da kurulması planlanan müzeye ise ünlü halk şairi Emrah’ın isminin verilmesi düşünülüyor. Ankara, İstanbul, Adana ve Erzurum’daki müzeler için yer planlanması yapıldı. Bakanlık, Trabzon’daki müze için mekan arayışını sürdürüyor. Bu sürecin tamamlanmasının ardından müzeye ismini verecek ünlü kişi belli olacak.

‘Seni Diyarbakır kadar büyük seviyoruz’


BaŞbakan Erdoğan, referandum öncesinde gittiği Diyarbakır’da halka seslenirken Ahmet Arif’i anmıştı. Erdoğan şöyle demişti: Ozan Ahmet Arif, ‘Seni, baharmışın gibi düşünüyorum. Seni, Diyarbekir gibi’ diyordu. Biz de sizi Diyarbakır kadar büyük, Türkiye kadar engin bir muhabbetle seviyoruz. Çünkü biz inanıyoruz ki, insan yaratılmışların en şereflisidir ve insana hizmet etmek, siyasetin en büyük gayesidir.’

KÜLTÜR VE TURİZME KATKI


BakanlIk bu projesiyle yazılı ve sözlü kültür açısından zengin bir geçmişi olan Türkiye’nin hem kültür ve turizmine katkı sağlamayı hem de kültürün yerel bağlarını güçlendirmeyi amaçlıyor. Toplam altı ilde yapılacak edebiyat müze kütüphanelerine isimlerini veren ünlü şahsiyetlerin ya o ilde doğmuş olmalarına ya da uzun yılllar orada yaşamış, yöreyle bütünleşmiş olmalarına dikkat edildi.

Volkan YANARDAĞ/Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme