Değerli Tablolar ve Antikalar Müzayedesi

Etkinlikler
Swissotel’de gerçekleştireceği 265. Müzayede "Değerli Tablolar ve Antikalar" müzayedesi ile birbirinden değerli eserleri satışa çıkarıyor. Kasım ve Aralık aylarında gerçekleştirdiği mü...
EMOJİLE

Swissotel’de gerçekleştireceği 265. Müzayede "Değerli Tablolar ve Antikalar" müzayedesi ile birbirinden değerli eserleri satışa çıkarıyor.

Kasım ve Aralık aylarında gerçekleştirdiği müzayedelerde Mübin Orhon eserini 1.357.000 TL’ye, Fahr El Nisa Zeid’in soyut çalışmasını 1.073.000 TL’ye, Nazmi Ziya’nın "Kırmızı Giysili Çoban ve Koyunlar" isimli eserini 1.110.000 TL’ye, Burhan Doğançay’ın kurdeleler konulu çalışmasını 883.000 TL’ye satarak bu alanda en değerli eserler rekorlarını kırarak sezona müthiş bir giriş yapan Antik A.Ş. rekor satışları ile Türk resim piyasasındaki yükselişi de gözler önüne sermiş oldu.

265. Müzayedede özel koleksiyonlardan bir araya getirilen Türk hat sanatının çok değerli isimlerine ait nadir Hilye-i Şerifeler, levhalar, Kur’an-ı Kerimler ve Klasik Türk resminin başyapıt çalışmaları ilk kez satışa sunuluyor.

İstanbul manzaraları ile ünlü Hikmet Onat’ın "Yeni Camii ve Kayıklar" konulu müzelik bir eseri 265. müzayededeki en değerli yapıtlar arasında yer alıyor. 1922 tarihli (96×130 cm), şiirsel renklerle tuvale aktarılmış eser Hikmet Onat’ın sanatının doruğa ulaştığı en değerli çalışması. Türk resim sanatının en renkli simalarından olan ve ekol oluşturan İbrahim Çallı’nın bilinen en büyük boyutlu müzelik natürmort çalışması (72×132 cm) ile Fransa’da aldığı sanat eğitimi ile Türk Resim sanatında çok özel bir yere sahip olan Süleyman Seyyid’in müzelik değerdeki peyzaj çalışması (62×72 cm) da ilk kez satışa sunulan özel yapıtlardan biri. Türk resim sanatı tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Şeker Ahmed Paşa’nın natürmort konulu yağlıboya eseri, İstanbul resimleri ile tanınmış ünlü İtalyan oryantalist Leonardo De Mango’nun en değerli eserlerinden "Nargile İçen Osmanlılar" konulu çalışması (57×51.5 cm), Halil Paşa’nın "İstanbul" ve "Mısır" konulu resimleri ile İstanbul peyzajları ile tanınan diğer oryantalistler Fausto Zonaro, François Prieur Bardin, Fabiust Brest gibi sanatçıların eserleri de görücüye çıkacak eserler arasında yer alıyor. Müzayedede ayrıca Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Şevket Dağ, Hüseyin Rıfat Çeteci, Halil Paşa, Feyhaman Duran gibi ünlü Türk ressamların eserleri de satışa sunulacak.

Türk Hat sanatının ekol isimleri Hafız Osman, Ali Vasfi, Yahya Hilmi, Aziz Rufai ve Refet efendi gibi çok değerli hattatların hilye-i şerifeleri sanatseverleri heyecanlandıracak nitelikte. Hafız Vahdeti, Kazasker Mustafa İzzet, Hasan Rıza, Mustafa Rakım gibi diğer önemli hattatların levhaları da müzayedede satışa sunulacak eserler arasında.

Nadir Osmanlı gümüşleri, Süleymaniye mineli eserler, , Beykoz camları ve antikalar koleksiyoner ve sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Turgay Artam tarafından yönetilecek olan 265. müzayededeki eserler Antik Palace’da görülebilir. Süleyman Seba Cad. Talimyeri sok. No:2 Maçka adresinden katalog temin edilebilir veya  www.antikas.com internet sitesinden online kataloglara ulaşabilirsiniz.