Dadaloğlu’nun Mezarını Arıyorlar

Etkinlikler
"Hakkımızda devlet vermiş fermanı / ferman padişahın dağlar bizimdir" dizeleriyle bilinen halk ozanı Dadaloğlu’nun mezarının, Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Kapaklıpınar köyünd...
EMOJİLE

"Hakkımızda devlet vermiş fermanı / ferman padişahın dağlar bizimdir" dizeleriyle bilinen halk ozanı Dadaloğlu’nun mezarının, Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Kapaklıpınar köyünde olduğu ileri sürüldü.

Sivas Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü yaptığı açıklamada, halk şairi Dadaloğlu’nun Oğuzlar’ın 24 boyundan biri olan Avşar boyundan olduğunu söyledi. Rivayetlere göre Dadaloğlu’nun ölümüne yakın bir zamanda "Beni şöyle Uzunyayla’yı gören yüksekçe bir yere gömün" dediğini anlatan Pürlü, "Ve bize ulaşan mahalli rivayetlere göre Şarkışla’nın Kapaklıpınar köyünde olan yere vasiyeti üzerine Dadaloğlu’nu defnetmişler. Şimdi gerçekten Uzunyayla’ya hakim bir tepenin üzerinde yatmaktadır" dedi.

Pürlü, bu konuda yapılan araştırmaların son bölümünün dikkat çekici olduğuna işaret ederek, "Bütün araştırmacılar ortak olarak şunu söylerler; Dadaloğlu’nun nerede, nasıl öldüğü tam olarak belli değildir. Ancak onun Avşar obaları arasında son zamanlarda yaşayarak öldüğü rivayet edilir" diye konuştu.

SESSİZCE ÖLDÜ
Bu konuyla ilgili çalışma yapan Araştırmacı Tahir Kutsi Makal’ın da Dadaloğlu için "Son deminde Avşar obaları arasına karışarak, hatta izini de bir şekilde kaybettirerek sessizce öldüğü tahmin ediliyor" dediğini dile getiren Kadir Pürlü, "O araştırmacımız da ‘nerede yattığını’ bilmiyoruz diyor. Bizim kanaatimizce, köylüler ısrarla bunu söylüyor, yakın çevresi bunu söylüyor, Şarkışla’nın Kapaklıpınar köyünde yattığı iddia ediliyor. Şu anda Dadaloğlu’nun sülalesinden geldiğini iddia eden çok sayıda da aile var" dedi.

ÇALIŞMALAR 2006 YILINDA BAŞLATILDI
Dadaloğlu ile ilgili araştırmalara 2006 yılında başladıklarını ifade eden Pürlü, sözlerine şöyle devam etti:

"O köyden gelen bir grup kişi, Dadaloğlu’nun mezarının köylerinde olduğunu nı söylediler ve neden insanlar bunu bilmiyor diye sitem ettiler. 2006 yılından beri biz bir çalışma sürdürüyoruz. 2008 yılında o köyümüzü ziyaret ettik, Dadaloğlu’nun olduğu iddia edilen mezarının fotoğraflarını çektik, köylüleri konuşturduk, onlarla ilgili notlarımızı aldık. Şu anda Dadaloğlu’na ait Osmanlı arşivindeki belgeleri topluyoruz. Herhalde en güzel sözü belgeler söyleyecektir. Bizim kişisel kanaatimiz Dadaloğlu Sivas’ta yatmaktadır. Bu bilgiler zamanla inşallah bizi haklı çıkaracaktır."

Pürlü, yine Dadaloğlu’nun sülalesinden olduğunu iddia eden ve yurt dışında yaşayan yaşlı bir kişinin de kendilerine gelerek Dadaloğlu ile ilgili değerli bilgiler sunduğunu belirterek, "Biz onu özel olarak müdürlüğümüzün arşivine kayıt ettik. Köyü ziyaret ettiğimizde de kaynak şahısları konuşturarak kameraya aldık. O konuşmaları da kayıt ettik. Dadaloğlu’nun sülalesinden olduğunu iddia eden bir ailenin nüfus kütüklerini de bir suretlerini alarak arşivimize koyduk" dedi.

ANIT MEZAR YAPILACAK
Dadaloğlu’nun mezarının Kapaklınar’da köyü gören yüksek bir alanda olduğunu iddia edenlerin anlattıklarına da değinen Pürlü, şu bilgileri verdi:

"Kendilerinden öncekilerinin ısrarla Dadaloğlu’nun mezarının burası olduğunu söylediklerini belirtiyorlar. Herhalde bu kadar rivayet, köylünün bu bilgisi boş değildir, boş da olamaz. Kesin bir şey söylemek de doğru değildir. İnşallah araştırmalar biraz daha derinleştiğinde Dadaloğlu’nun nerede olduğu, nerede yattığı kesin olarak ortaya çıkacaktır. Burasının Dadaloğlu’nun mezarı olduğu kesin olarak ortaya çıkarsa, bir anıt mezar yapılır. Onun tam şahsiyetini, sanatını yansıtan. Adına şenlikler düzenlenir. Çevre düzenlemesi yapılır. Zaten Dadaloğlu milletimize mal olmuş bir isimdir. Sivas’ta, Kayseri’de, Çorum’da olması o kadar önemli değil, ama eğer gerçekten burada yatıyorsa bir kişinin gerçek mezarının olduğu yerde anılması çok doğru olur."

KAYMAKAM KÖYDE İNCELEMELERDE BULUNDU
Bu arada Şarkışla Kaymakamı Abdullah Uçgun da, 55 haneli, 300 nüfuslu Kapaklıpınar köyünde incelemelerde bulundu. Muhtarla ve köyün ileri gelenleriyle bir araya gelen Uçgun, mezarın bulunduğu belirtilen yere giderek bilgiler aldı.

Uçgun, Dadaloğlu’nun Uzunyayla’da yaşadığı, bu civarda öldüğü ve neticede bu mezara defnedildiği yönünde halk arasında değişik rivayetler olduğunu belirterek, ”Bu konuyla ilgili olarak da 2008 yılından bugüne kadar zamanın kaymakamı İsmail Çataklı ve il kültür müdürümüz buraya geliyorlar, araştırmalar yapıyorlar. O zamandan bu yana çalışmalar devam ediyor. Özellikle Osmanlı Devleti kaynaklarına dayanan bir çalışma yapılıyor. Kültür Müdürlüğünün yaptığı çalışma neticesinde de çok büyük bir ihtimalle mezarının burada olduğu yönünde kuvvetli deliller olduğunu duyuyoruz. Ama kesin olarak Kapaklıpınar köyündeki bu mezarın Dadaloğlu’na ait olduğunu tespit edebilmek için mutlaka elimizde başka verilerin olması gerekir. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor.”

Köylülerden Osman Kuş, imamlık yaptığı dönemde 110 yaşında insanlar olduğunu, onların da baba ve atalarından duyduklarını anlattıklarına göre Dadaloğlu’nun mezarının köylerinde olduğunu ileri sürdü. 60 yaşındaki Bekir Kevioğlu da ”Babamdan, dedemden duyduğum ve bizde bulunan bir kitaptaki okuduklarım bire bir örtüşüyor. Bu da demektir ki Dadaloğlu’nun mezarı burası” dedi.

Köy Muhtarı Necmettin Kevek ise büyüklerinden duyduğuna göre mezarın Dadaloğlu’na ait olduğunu iddia ederek, bu konuda araştırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

DADALOĞLU
Doğum ve ölüm tarihleri hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber, eldeki kaynaklardan 18. yüzyılın son çeyreğinde doğup 19. yüzyılın ortalarında öldüğü bilinen Dadaloğlu’nun Türkmen topluluklarından Avşar boyundan olduğu ifade ediliyor.

Yaşamı hakkında yeterli bilgiye sahip olunmadığı, şiirleri yazılı kaynaklar aracılığıyla değil sözlü gelenek sayesinde bugüne ulaşan Dadaloğlu’nun hayatının, şiirlerinde anılan yer adlarına bakılırsa, Güney Anadolu’da, Toroslar çevresinde geçtiği, Çukurova, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Niğde, Kayseri, Kırşehir ve Sivas’a kadar uzandığı belirtiliyor.

Şiirlerinde kudretli bir sanat ifadesi görüldüğü, ilgilendiği olayların dolayısıyla hem bir devrin tarihini, hem de bir toplumun duyuş ve düşüncelerini yaşattığı kaydedilen Dadaloğlu’nun bu bakımdan edebiyatta dikkatle üzerinde durulmaya değer şairlerden biri olduğu, şiirlerinden birinin "…/Belimizde kılıcımız kirmani/Taşı deler mızrağımın temreni/Hakkımızda devlet vermiş fermanı/Ferman padişahın dağlar bizimdir…" dizelerinin yer aldığı ‘Avşar Elleri’ olduğu biliniyor.

AA
.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme