‘Çocuklarımız Neden Doyumsuz?’

Etkinlikler
Semerkand Aile’nin Nisan sayısı çıktı. Kapak dosyasını “Çocuklarımız Neden Doyumsuz?” başlığıyla hazırlayan Semerkand Aile; her şeye sahip olup da bir türlü tatmin olmayan çocukları ...
EMOJİLE

Semerkand Aile’nin Nisan sayısı çıktı. Kapak dosyasını “Çocuklarımız Neden Doyumsuz?” başlığıyla hazırlayan Semerkand Aile; her şeye sahip olup da bir türlü tatmin olmayan çocukları ve onları bekleyen geleceğin resmini çizmeye çalışıyor.

Dosyada ilgi çekici ifadeler şöyle: “Çoğu anne baba çocuğunu üzmemek için her isteklerine ‘evet’ demekten kaçınmaz ve onların doyumsuz bireyler olarak yetişmelerine neden olur. Böylece evlatlarımız hayatlarını yönlendirme konusunda yetersiz kalıp kendilerini ciddi sorun yumaklarının içinde bulurlar. Zira bugünün doyumsuz çocukları, yarının tatminsiz bireyleri olmaya adaydır. Bu tatminsizlik her şeye yansır. Elindekiyle hiçbir zaman yetinmez, hep daha fazlasını ve daha yenisini isterler. Bu sayede tatmin olacaklarını sansalar da arzu ettikleri şey, elde edildiği an hemen eskir ve değersizleşir. Bugün oyuncaklarını kolayca eskiten ve atan çocuk, yarın hayatındaki insanları da kullanılıp tüketilecek bir eşya gibi görmeye başlayacaktır.”

Anne ve babalara ne yapmaları konusunda da yol gösteren dosyada uzman görüşlerine de sıkça yer veriliyor. Şimdiki çocukların doyumsuz olduğu gerçeği üzerinde durulurken, konu hakkında Psikolojik Danışman Ümmühan Yamanoğlu’nun aktardıkları da dikkat çeken ifadeler arasında… “Çocuğunuzun ‘hayır’ cevabında hissettiği hayal kırıklığı çabuk geçer. Ama ‘şımarıklık’ kalıcıdır. Onlara bir amaçları olması gerektiğini öğretin. İyi şeylere sahip olmakta bir sakınca olmadığını ancak bunlara ulaşmak için gerçekten çalışmak gerektiğini gösterin. Bu şekilde öz değerlerini satın aldıkları maddi şeylerde bulmaya çalışmasınlar…” diyen Yamanoğlu çocuklarımızı yetiştirirken bazen ‘yok’un da öğretilmesi gereken bir kavram olduğunun üzerinde duruyor.

Nisan sayısında birbirinden ilgi çekici pek çok konuya değinen Semerkand Aile’de “Yolda Yürümenin Yolu Yordamı”, geniş ailelerin sadece dizilerde sevildiği günümüzde aile büyüklerimizin önemini hatırlatan “Ailenin Emniyet Sübabı Büyükler” yazıları da özellikle okunması tavsiye edilen konular arasında yer alıyor.