Çizgilerle Filistin Dramı

Etkinlikler
Edward Said‘in "Kimse Filistin’deki korkunç durumu onun kadar iyi anlatamadı" diye övdüğü Malta asıllı ABD’li gazeteci ve çizer Joe Sacco‘nun Filistin adlı kitabı Tür...
EMOJİLE

Edward Said‘in "Kimse Filistin’deki korkunç durumu onun kadar iyi anlatamadı" diye övdüğü Malta asıllı ABD’li gazeteci ve çizer Joe Sacco‘nun Filistin adlı kitabı Türkçe’ye kazandırıldı.

1993 yılında dokuz sayılık çizgi roman serisi olarak yayımlanan, 2001’de tek ciltte toplanan Filistin, İthaki Yayınları‘ndan çıktı. Kitapta Sacco, 1991/1992 kışında Filsitin‘de geçirdiği günleri, Filistin halkının acılarını gerçekçi bir üslupla çizgi roman biçiminde anlatıyor.

Kitabın önsözünde Sacco, "İsrail işgali, uluslararası hukuk ve temel insan hakları bağlamında ele alınmadıkça İsrailliler ve Filistinliler birbirlerini kâh düşük yoğunluklu bir çatışmayla kâh intihar eylemleri ve savaş uçaklarıyla öldürmeye devam edecek" diyor.

2003’te ölen eleştirmen ve aktivist Edward Said de önsözünde, "Sacco, Oslo sürecinin ardından artık parodiye dönüşmüş çözüm önerilerine de yanaşmıyor. Ama onun çizgileri, okuyucuyu, çektikleri ve uğradıkları haksızlıklar çok uzun zamandır hafife alınmış ve pek az siyasi ve insani çabaya neden olmuş bir halkın arasında uzunca bir süre misafir ediyor."

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme