Çizgi Roman Festivali Başlıyor

Etkinlikler
Kimine göre dokuzuncu sanat, kimine göre sadece biraz eğlence! Çizgi roman özellikle son bir yılda Turkuvaz Kitap tarafından yeniden basılan Tarkan serisi, NTV Yayınları’nın Çizgi Roman Dünya Kl...
EMOJİLE

Kimine göre dokuzuncu sanat, kimine göre sadece biraz eğlence! Çizgi roman özellikle son bir yılda Turkuvaz Kitap tarafından yeniden basılan Tarkan serisi, NTV Yayınları’nın Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisi ve Yordam Yayınları’ndan çıkan Karl Marx‘ın Kapital’inin manga yorumu Kapital Manga gibi örneklerle yeniden gündeme geldi. Şimdi de İstanbul’da ilk kez uluslararası bir çizgi roman festivali düzenleniyor.

ISTANBULLES, yani 1. İstanbul Uluslararası Çizgi Roman Festivali. Fransız Kültür Merkezi, 8 İstanbul İnfinitas Salon, Galeri Insitu, Leman Kültür ve GON Kitabevi’nde gerçekleşecek olan festival bugün başlıyor.

23 Ekim’de sona erecek festival kapsamında üç sergi, imza günleri ve söyleşiler gerçekleşecek. Jean Marie Derscheid, Didier Pasamonik ve Berrak Hadımlı tarafından hayata geçirilen festivalin amacı, günümüz çizgi romanı için bir platform oluşturmak. Festivalin ilk etkinliği bugün başlayacak olan Belçikalı çizer Philippe Geluck’nun, ‘İstanbul’da Bir Kedi’ başlıklı sergisi.

Fransız Kültür Merkezi’nde 23 Ekim’e kadar devam edecek olan sergide Geluck’un 1983’de, Belçika’daki Le Soir gazetesi için yarattığı Le Chat (Kedi) adlı çizgi roman karakterinin maceralarını konu alan 60’a yakın belge, büyük boy çalışma, üç boyutlu yapıt, çizgi film ve orijinal çizim yer alıyor.

Festival kapsamında açılacak olan ve 23 Ekim’e kadar 8 İstanbul İnfinitas Salon ile Galeri Insitu’da sürecek sergi ise ‘Jean Dufaux’nun Fantastik Dünyası’ adını taşıyor.

Küratörlüğünü Jean Marie Derscheid ve Didier Pasamonik’in üstlendiği sergide, Avrupa çizgi romanının önemli senaristlerinden olan Dufaux’nun, yazar ve çizerler Philippe Xavier ve Philippe Wurm’la beraber ürettiği çalışmalarından örnekler yer alacak. Üç çizgi romancı ayrıca 15 Ekim’de, 16.00 -18.00 saatleri arasında GON Kitabevi’nde imze gününe katılacak.

DERGİNİN SERÜVENİ

Festival kapsamındaki üçüncü sergide ise LeMan dergisinin bulunduğu Leman Kültür binasına Fransa’nın tanınmış mizah dergisi Fluide Glacial konuk oluyor. 15-17 Ekim arası sürecek sergide, 1975’te Marcel Gotlib tarafından yaratılan ve Fransa’nın ilk mizah dergisi olma özelliğini taşıyan derginin yıllar içindeki serüveni konu ediliyor. www.istanbulles.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme