Ceylan’dan ‘Sinemaskop Türkiye’

Etkinlikler
Nuri Bilge Ceylan‘ın fotoğraflarından oluşan ‘Sinemaskop Türkiye’, Yıldırım Türker‘in önsözüyle NTV Yayınları‘ndan çıktı. “Sinemaskop Türkiye dizisindeki her bir fo...
EMOJİLE

Nuri Bilge Ceylan‘ın fotoğraflarından oluşan ‘Sinemaskop Türkiye’, Yıldırım Türker‘in önsözüyle NTV Yayınları‘ndan çıktı.

Sinemaskop Türkiye dizisindeki her bir fotoğrafın yoğunlaştırılmış, bir ana hapsedilmiş bir film olduğuna inanıyorum…

Nuri Bilge, kamerasını eline aldığında dünya sessizce onun dramaturjisine boyun eğiyor. Bir sırrı büyütüp çığ gibi üstümüze yuvarlarken bakanlara, yani bize açıkça meydan okuyor.”

Yukarıdaki satırlar Yıldırım Türker’in, Nuri Bilge Ceylan’ın çektiği fotoğraflardan oluşan bu çok özel kitap, Sinemaskop Türkiye için kaleme aldığı önsözden…

Sinemadan önce fotoğrafa ilgi duyan, lise yıllarında ve askerlik sonrası bu sanatla uğraşan Nuri Bilge Ceylan, makinesini uzun bir aranın ardından İklimler filmi öncesi eline alıyor.

Çoğunluğu, yönetmenin İklimler filmi için mekân arama çalışmaları sırasında çekilen bu fotoğraflar, Kasım 2006’da Selanik Film Festivali’nde sergilendi.

2003-2009 yılları arasında Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çekilen bu 97 panoramik fotoğraf, Sinemaskop Türkiye / Turkey Cinemascpoe’ta bir araya geliyor.

‘Sinemaskop Türkiye’ Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde 1000 adet basıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme