Çanakkale şehitleri için sabah namazında Kur’an-ı Kerim okundu

Etkinlikler
İstanbul ve Adıyaman’da Çanakkale şehitleri için sabah namazında Kur’an-ı Kerim okundu, ekmek ve çorba dağıtıldı. İstanbul’da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Ey...
EMOJİLE

İstanbul ve Adıyaman’da Çanakkale şehitleri için sabah namazında Kur’an-ı Kerim okundu, ekmek ve çorba dağıtıldı.

İstanbul’da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eyüp Belediyesi tarafından Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı dolayısıyla düzenlenen programda, Eyüp Sultan Camisi‘nde sabah namazı sonrası Çanakkale şehitleri için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. 

Programa katılan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Şehitlerimizin hatıralarına çorba dağıtılıyor. Biz de bu vesile ile bütün Çanakkale şehitlerimize, onlardan önce ve sonra şehit olan tüm atalarımıza, özellikle son dönemde vatanın bölünmez bütünlüğü için mücadele eden, terör mücadelesi yapan bu uğurda canını feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da Kur’an-ı Kerim ve dualarla şehitleri andıklarını belirterek, “Onların içtiği çorbadan içerek, yedikleri ekmekten yiyerek onları daha iyi anlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Namaz ve duaların ardından vatandaşlara, Çanakkale Savaşı’nda askerlerin yediği buğday çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek ikram edildi.

Adıyaman

Adıyaman’da da Yenipınar Cami’de sabah namazında Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 101. yılı nedeniyle dualar edildi, tespihler çekildi.

Dua programının ardından vatandaşlara cephedeki askerlerin anısına kuru ekmek ve çorba ikram edildi.

İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale zaferinin yıl dönümünü nedeniyle Türkiye’de bütün camilerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlediği “Şühedanın izinde, huzurda niyazdayız” programı kapsamında sabah buluşması yapıldığını söyledi.

Öztürkçü, şehitleri hatırlamanın ve onlara dua etmenin bu millete bir borç olduğunu dile getirdi.

Duaların çok önemli olduğuna işaret eden Öztürkçü, “Onların şefaatine mazhar olmak, milletimizin birlik, beraberliği, kardeşliği, huzuru, vatanımızın bölünmez bütünlüğü için hep birlikte Cenab-ı hakkın dergahına el açarak niyazda bulunduk. Cenab-ı Mevlam dualarımızı kabul etsin. Bu tür toplantılar, bir araya gelmeler, birlikte dua etmeler çok önemlidir. Cemaatte rahmet vardır. Bizim görevimiz vazifemiz bu canlılığı diri tutmak” şeklinde konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme