Çalıntı Türk Eserleri Louvre’da

Etkinlikler
Fransa’nın ünlü Louvre Müzesi, dünyanın dört bir yanından getirilerek sergilenen tarihî eserlerle ziyaretçi toplamaya devam ediyor.    Müzenin ilgi çeken eserleri arasında Ayasof...
EMOJİLE

Fransa’nın ünlü Louvre Müzesi, dünyanın dört bir yanından getirilerek sergilenen tarihî eserlerle ziyaretçi toplamaya devam ediyor. 
 
Müzenin ilgi çeken eserleri arasında Ayasofya Cami Haziresi‘nden yasadışı yollarla getirilen parçalar da yer alıyor. Kültür Bakanlığı, bu eserlerin Sultan II. Selim Türbesi girişinden çalındığını tespit etti ve iadelerini görüşmek üzere Eylül 2008’de Fransız yetkililerden toplantı talebinde bulundu. Ancak aradan geçen süre içinde Fransızlar, Türk tarafına herhangi bir tarih bildirmedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden Louvre’da sergilenen Sultan II. Selim Türbesi panolarının Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında Paris’e kaçırıldığını tahmin ediyor. Yetkililer, çinilerin yanı sıra müzede Tralleis kökenli üç kadın başı heykelinin de bulunduğunu söylüyor.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme