Çalıkuşu Yeniden Sahnede

Etkinlikler
Reşat Nuri Güntekin‘in eseri, Türk Edebiyatının başyapıtlarından biri, ‘Çalıkuşu‘ şimdi, bambaşka bir yorumla Tiyatro Kedi‘de sahneleniyor. Tiyatro Kedi’nin, Çalıkuşu yor...
EMOJİLE

Reşat Nuri Güntekin‘in eseri, Türk Edebiyatının başyapıtlarından biri, ‘Çalıkuşu‘ şimdi, bambaşka bir yorumla Tiyatro Kedi‘de sahneleniyor.

Tiyatro Kedi’nin, Çalıkuşu yorumunda sahnede aynı anda üç farklı Feride’yi canlandıran Ebru Cündübeyoğlu, Elif Çakman ve Dilek Aba’yı; 1920’lerde bir kadının İstanbul’dan Anadolu’ya uzanan mücadele dolu yaşamındaki evrelerini ve Feride’lerin kimliğinde Türk kadınına yansımasını izliyoruz. Yazarının anlatımıyla “Gözlerinden uyku gibi sevda akan” Feride’nin ölümsüz aşkı Kamran’ı ise Atılgan Gümüş ve Oral Özer oynuyor. Feride’nin yaşamında yer etmiş, hayatını, umut ve inançlarını etkilemiş insanları ise tiyatronun dev isimlerinden oluşan bir kadro yorumluyor.

Feride’nin tüm öyküsünün köşe taşlarını oluşturan altı farklı kadın kahramanı Dilek Türker, Siyahlı Kadın’ı Deniz Türkali, Feride’nin Anadolu macerasının en önemli kişilerinden biri olan Dr.Hayrullah’ı Tarık Papuççuoğlu, dönemin tüm bürokratlarını Hakan Altıner, Feride’nin sırdaşı Müjgan ve onu bu yolculuğunda küçük tuzaklarına çekmeye çalışan kadınları Özlem Çakar, Yüzbaşı İhsan’ı Abdül Süsler, Feride’nin karşılaştığı kişileri Erez Ergin Köse ve Sanem İşler canlandırıyor. İpek Kadılar Altıner’in oyunlaştırdığı, Hakan Altıner’in sahneye koyduğu Çalıkuşu’nda dekor ve kostüm tasarımı Gizem Gürsel- Sedef Kermen ‘e , ışık tasarımı ise Mesut Sarı’ya ait.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme