Cahit Sıtkı Tarancı Anılıyor

Etkinlikler
Dicle Üniversitesi (DÜ), 2010 yılının Diyarbakırlı ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı yılı ilan edilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na başvurdu. DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, ü...
EMOJİLE

Dicle Üniversitesi (DÜ), 2010 yılının Diyarbakırlı ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı yılı ilan edilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı‘na başvurdu.

DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aytekin Sır, üniversite yönetimi olarak şair Tarancı‘nın doğumunun 100. yılı olması nedeniyle 2010 yılının "Cahit Sıtkı Tarancı Yılı” ilan edilmesi için proje hazırladıklarını söyledi. Sır, 2 Ekim 1910 yılında Diyarbakır‘ın Suriçi semtinde doğan Tarancı‘nın kentin en önemli kültürel zenginliklerinden biri olduğunu kaydederek, bu kültürel değere sahip çıkmak ve hak ettiği değeri vermek amacıyla yıl boyu sürecek etkinlikler hazırladıklarını ifade etti. Proje kapsamında yıl boyunca 100 bilim adamı, şair ve sanatçıların katılacağı tiyatro, sempozyum, şiir dinletisi ve yarışmalar düzenlemeyi planladıklarını anlatan Sır, şöyle dedi:

"Projemiz Tarancı’nın anısını bir gün değil yıl boyunca yaşatmaya yönelik. Bu nedenle 2010 yılında ünlü şair anısına şiir dinletileri, tiyatro gösterimi, yarışmalar ve sempozyumlar düzenleyerek bu kültürel potansiyelimize hak ettiği değeri vermek ve gelecek nesillere de tanıtmak istiyoruz. Bu kapsamda projemizi hazırladık. Kültür Bakanlığı‘na sunduğumuz proje onaylandığı takdirde bu yıl tüm Türkiye‘de Cahit Sıtkı Tarancı yılı olarak kutlanacak. Diyarbakır halkı merak ve heyecanla bu projeyi bekliyor.” Prof. Dr. Sır, Diyarbakır‘ın yıllardır olumsuz yönleri ile gündeme geldiğini, projenin bu anlamda kentin tanıtımına da büyük katkı sunacağını söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme